Doktorant Wydziału Mechanicznego na stażu w Uniwersytecie Technicznym w Chemnitz

03-04-2023

W dniach 06.03-17.03.2023 doktorant Wydziału Mechanicznego, mgr. inż. Marcin Żukowski, uczestniczył w stażu naukowym w Katedrze Neurorobotyki Uniwersytetu Technicznego w Chemnitz (TUC) w Niemczech pod przewodnictwem prof. Floriana Röhrbeina. Wizyta była skupiona na dyskusji nad zakresem badań doktoranta, który pracuje nad optymalizacją algorytmów dla autonomicznych robotów mobilnych w środowisku szpitalnym.

Korzystając z doświadczenia pracowników i doktorantów niektóre problemy badawcze zostały przedefiniowane. Przedyskutowano możliwość i zasadność wykorzystania poszczególnych osiągnięć neurorobotyki do realizacji wybranych celów w ramach rozprawy doktorskiej. Podczas dyskusji nad tematyką badawczą doktorant poznał techniki i narzędzia pomagające w bardziej czytelnej i skutecznej prezentacji zagadnień badawczych i wyników badań, w tym pracował nad mapami myśli obrazującymi i systematyzującymi liczne aspekty prowadzonych badań. Możliwość obserwacji codziennej pracy zespołu profesora Röhrbeina zrodziła wiele inspiracji, które zostaną przedyskutowane w katedrze doktoranta. Ponadto doktorant miał okazję zapoznania się z laboratoriami oraz aktualnymi pracami badawczymi realizowanymi w TUC.

Doktorant zainicjował również grupę roboczą pomiędzy pracownikami, doktorantami i magistrantami Katedry Neurorobotyki TUC oraz Katedry Robotyki i Mechatroniki Politechniki Białostockiej w zakresie badań nad wykorzystaniem sztucznych sieci neuronowych do diagnostyki i współpracy autonomicznych robotów mobilnych, w szczególności dronów.

Pod koniec wizyty w Chemnitz doktorant wziął udział w konferencji naukowej „Hybrid Societies” skupionej na interdyscyplinarnym podejściu do robotyki oraz autonomicznego transportu. Liczne prezentacje wywarły istotny wpływ na postrzeganie własnej tematyki badawczej doktoranta, szczególnie od strony etycznej i psychologii komunikacji człowiek-robot. Doktorant nawiązał wartościowe kontakty, które w przyszłości mogą przerodzić się we współpracę nad publikacjami bądź projektami badawczymi.