Spotkanie na Uniwersytecie w Ruse, Bułgaria

18-10-2022
W dniach 29-30 września 2022 w Uniwersytecie w Ruse (Bułgaria) odbyło się kolejne spotkanie zespołu realizującego projekt ICT_EDUPAND, koordynowany przez Politechnikę Białostocką. W spotkaniu uczestniczyli pracownicy WE PB: dr inż. Jarosław Forenc i dr inż. Jarosław Makal (koordynator projektu).

Celem spotkania było omówienie bieżącej realizacji projektu w poszczególnych kategoriach (tzw. intellectual outputs) oraz ustalenie terminów wydarzeń promujących rezultaty całego projektu. Prof. Teodor Iliev wraz ze współpracownikami zapewnił doskonałe warunki do pracy w sali rektorskiej oraz bogaty program kulturalny po całodziennym umysłowym wysiłku.

Spotkanie rozpoczęła Pani Prodziekan ds. Nauki Wydziału Elektrotechniki, Elektroniki i Automatyki Uniwersytetu w Ruse, Assoc. Prof. Galina Ivanova, MEng, PhD, która przywitała wszystkich uczestników i życzyła im owocnej pracy.

Roboczą część spotkania poprowadził prof. Jarosław Makal, który przedstawił wnioski płynące z oceny  rocznego raportu, który został zaakceptowany przez Narodową Agencję. Szczególnie pozytywnie oceniono dobrą współpracę partnerów oraz sposób monitorowania projektu. Jako słabość realizacji projektu wskazano zbyt małą liczbę działań upowszechniających jego rezultaty.

Prof. Makal zaprezentował także stopień realizacji kolejnych rezultatów pracy intelektualnej (intellectual outputs) w odniesieniu do liczby dni pracy dostępnych dla poszczególnych partnerów. Następnie przedstawiciele uczelni z Norwegii, Polski, Bułgarii i Serbii omówili postęp prac i plany dotyczące kolejnych rezultatów (IO1, IO2, IO3, IO4).

Tego samego dnia odbyła się konferencja prasowa, w której wziął udział Rektor Uniwersytetu w Ruse, Prof. DTSc. Hristo Beloev oraz uczestnicy spotkania. W trakcie konferencji przedstawiono główne cele realizacji projektu i spodziewane wyniki. Relacja z konferencji dostępna jest na stronie internetowej oraz na platformie YouTube .

Drugi dzień spotkania przeznaczony został głównie na prezentację koncepcji i cyfrowych materiałów edukacyjnych do implementacji metody projektów (ang. PBL – Project Based Method) w wybranych przedmiotach prowadzonych na poszczególnych uczelniach. Koledzy z Uniwersytetu w Niszu (Serbia) przedstawili założenia realizacji przedmiotu „Network and Protocol”, dr inż. Jarosław Forenc omówił plany dotyczące przedmiotu „Electrical Circuits 1”, zaś organizatorzy spotkania zaprezentowali pomysły na modyfikacje w przedmiocie „Electrical Safety”. Na końcu omówiono plany i zadania konieczne do wykonania w najbliższym czasie. Ustalono także terminy wydarzeń upowszechniających rezultaty projektu w uczelniach partnerskich, które mają odbyć się w przyszłym roku oraz ustalono termin spotkania podsumowującego projekt (22-23 maja 2023 r.), które ma odbyć się na Politechnice Białostockiej.

W trakcie pobytu uczestnicy mieli okazję zwiedzić nowoczesne laboratorium „Futer Education Space” znajdujące się w głównym budynku uczelni oraz wziąć udział w uroczystości wręczenia dyplomów absolwentom.

Po części roboczej spotkania, uczestnicy spotkania zwiedzili dwa skalne monastery. Pierwszy z nich, pw. św. Bogurodzicy, znajduje się na obrzeżach miejscowości Iwanowo. Dostanie się do monasterskiej cerkwi wymagało pokonania 140 kamiennych stopni. W tej XII-wiecznej cerkwi bardzo dobrze zachowały się piękne freski umieszczone na ścianach i suficie. Z okolic cerkwi roztacza się przepiękny widok na dolinę rzeki Rusenski Łom (dopływu Dunaju). W 1979 roku zabytkowy kompleks skalnych świątyń w Iwanowie został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. W drugiej kolejności uczestnicy zwiedzili jedyny czynny skalny monaster w Bułgarii pod wezwaniem św. Dymitra Baserbowskiego.

Dziękujemy gospodarzom spotkania za dobre warunki pracy i zorganizowanie czynnego wypoczynku w czasie wolnym.