Współpraca z University of Mississippi w ramach projektu PROM

26-02-2020

W ramach projektu PROM dwóch pracowników Instytutu Nauk Leśnych na Wydziale Budownictwa i Nauk o Środowisku odwiedziło Wydział Biologii University of Mississippi w Stanach Zjednoczonych. Wizyta odbyła się w listopadzie 2019r.

Celem wyjazdu był zbiór materiału do artykułu naukowego. W czasie prac terenowych na wybranych powierzchniach lasów w stanie Mississippi zebrano ponad 120 próbek, z których oznaczono 40 gatunków grzybów.

Wizyta była również okazją do rozpropagowania informacji o organizowanym przez INL – International Mushroom Summer School, 11-15.05.2020 w ramach projektu PROM. Efektem tego będzie aktywny udział 2 doktorantów oraz prof. Hoeksemy w organizowanym w maju na Politechnice Białostockiej wydarzeniu.

Ponadto odbyto spotkanie z prof. Ikhlas Khan – Dyrektorem National Center for Natural Product Research – jednostką współpracującą z FDA. NCNPR współpracuje ze środowiskiem akademickim, rządowym oraz farmaceutycznym i agrochemicznym w celu tworzenia naturalnych produktów, które można wykorzystać do wspomagania zdrowia ludzi a także roślin i zwierząt (m.in. farmaceutyki, suplementy diety, w uprawach, weterynaria). Efektem rozmowy z prof. Khanem jest także rozpoczęcie procedury podpisywania umowy między NCNPR a Politechnika Białostocką.

Udział w działaniu był możliwy dzięki finansowaniu w ramach projektu PROM Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej.

bty