Projekty unijne realizowane przez CKSR
Celem bezpośrednim projektu jest budowa szeroko dostępnej infrastruktury obliczeniowej HPC (ang. High Performance Computing) złożonej z wysokowydajnych serwerów obliczeniowych, specjalizowanych jednostek przetwarzania i elastycznych systemów zarządzania danymi oraz udostępnienie jednostkom naukowym i przedsiębiorstwom w oparciu o tę infrastrukturę usług dla prac badawczo-rozwojowych i działań komercyjnych.
Więcej informacji można znaleźć na stronie Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego
Celem bezpośrednim projektu jest opracowanie i dostarczenie produkcyjnych usług przechowywania, dostępu oraz zabezpieczania danych i zarządzania metadanymi a także integracji rozwiązań dla przetwarzania dużych i złożonych wolumenów danych na bazie rozproszonej infrastruktury. Umożliwi to integrację platform analitycznych oraz rozwiązań z zakresu uczenia maszynowego i sztucznej inteligencji w infrastrukturze danych i ścisłą integrację infrastruktury danych z systemami HPC i HTC w centrach HPC w celu efektywnego przetwarzanie obszernych i złożonych wolumenów i zbiorów danych.
Więcej informacji można znaleźć na stronie Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego
Projekt zakłada budowę nowych, unikalnych laboratoriów badawczych i wykorzystanie istniejącej krajowej sieci światłowodowej PIONIER. Głównym założeniem projektu PIONIER-LAB, który znajduje się na Polskiej Mapie Drogowej Infrastruktury Badawczej, jest udostępnienie platformy dla jednostek naukowych, przedsiębiorców i innych podmiotów zainteresowanych prowadzeniem badań naukowych oraz prac rozwojowych. W ramach projektu PIONIER-LAB planowane jest utworzenie 8 specjalizowanych laboratoriów:
- Laboratorium Innowacyjnych Technologii Sieciowych
- Rozproszone laboratorium Czasu i Częstotliwości
- Smart Kampus Jako Laboratorium Smart City
- Regionalne „Żywe” Laboratoria Innowacji Inspirowane ICT
- Laboratorium Usług Chmurowych
- Laboratorium Symulacji Weloskalowych
- Laboratorium i Usługi e-szkoleń (w zakresie PIONIER-LAB i innowacji inspirowanych technologią)
- Laboratorium Preinkubacji
Więcej informacji można znaleźć na stronie Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego