O nas

Centrum Komputerowych Sieci Rozległych (CKSR) jest jednostką ogólnouczelnianą Politechniki Białostockiej, podporządkowaną bezpośrednio prorektorowi ds. rozwoju, koordynującą budowę Miejskiej Sieci Komputerowej BIAMAN i jest jej operatorem. Statutowym zadaniem sieci BIAMAN jest zapewnienie łączności sieciowej dla środowiska naukowego miasta Białegostoku i Białowieży. Od 20 grudnia 1994 roku kiedy to Rektorzy sześciu wyższych uczelni podpisali porozumienie środowiskowe dotyczące budowy sieci komputerowej, MSK BIAMAN integruje społeczeństwo informacyjne.

Centrum Komputerowych Sieci Rozległych Politechniki Białostockiej prowadzi działalność telekomunikacyjną na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej polegającą na:
  • eksploatacji własnej światłowodowej sieci transmisji danych,
  • świadczeniu usług dostępu do sieci Internet,
  • świadczeniu usług transmisji danych, w tym międzynarodowej transmisji danych,
  • świadczeniu usług dzierżawy łączy telekomunikacyjnych.
Poza obsługą MSK BIAMAN do zakresu działania Centrum Komputerowych Sieci Rozległych należą:
  • zapewnienie certyfikatów SSL;
  • opiniowanie zakupu sprzętu informatycznego na potrzeby administracji centralnej Uczelni;
  • opiniowanie celowości zakupu serwerów na potrzeby Uczelni;
  • opiniowanie rozbudowy okablowania strukturalnego na potrzeby administracji centralnej;
  • odpowiedzialność za funkcjonowanie sieci komputerowej administracji centralnej;
  • ochrona węzłów sieci administracji centralnej;
  • ochrona logiczna zasobów sieci administracji centralnej;
  • administrowanie usługą eduroam i dostępu gościnnego;
  • realizacja usługi telewizji PlatonTV;
  • realizacja usług wideokonferencji;
  • świadczenie usługi poczty elektronicznej;
  • świadczenie usługi DNS;
  • zapewnienie łączności na potrzeby monitoringu wizyjnego Politechniki Białostockiej;
  • archiwizacja danych cyfrowych;
  • zapewnienie usług plikowych w chmurze prywatnej;
  • zapewnienie komunikacji wewnętrznej central telefonicznych Politechniki Białostockiej;
  • zapewnienie usługi Active Directory dla administracji centralnej, w tym zarządzanie stacjami roboczymi;
  • zapewnienie serwisu sprzętu komputerowego w administracji centralnej;
  • wykonywanie innych zadań zleconych przez przełożonych.