Akademickie Liceum Ogólnokształcące Politechniki Białostockiej
ALOPB to niepubliczna szkoła średnia o uprawnieniach szkoły publicznej, która funkcjonuje w strukturach uczelni. Powstała w 2016 roku z myślą o zdolnych i ambitnych uczniach zainteresowanych nauką przedmiotów ścisłych, chcących korzystać z nowoczesnych technologii oraz z doskonale wyposażonej bazy dydaktycznej Politechniki Białostockiej. Liceum stawia na nauczanie w rozszerzonym zakresie matematyki, informatyki, fizyki, chemii, biologii oraz języka angielskiego. Jako drugi język obcy uczniowie mogą wybrać język niemiecki lub język rosyjski.
- Architektura i budownictwo
- Bioinżynieria
- Przemysł przyszłości
- Informatyka
- Programowanie
- indeksami na uczelnie wyższe zdobytymi już nawet w pierwszym roku nauki w ALOPB (m.in. Politechnika Białostocka, Uniwersytet Medyczny w Gdańsku, Politechnika Gdańska, Politechnika Warszawska),
- licznymi stypendiami m.in. Prezesa Rady Ministrów, artystycznymi, za innowacyjną myśl techniczną, programu „Odkrywcy Diamentów” oraz Centrum Nauki Kopernik,
- wieloma tytułami laureata lub finalisty ogólnopolskich olimpiad przedmiotowych,
- tytułami laureata i finalisty zdobytymi na różnych ogólnopolskich konkursach – technicznych, informatycznych, ścisłych, językowych, społecznych, a nawet prawnych i artystycznych (np. Projekt z Klasą, El-Robo-Mech, Młody Innowator, Projektanci Edukacji, Ogólnopolski Konkurs Wiedzy Ekonomicznej i Przedsiębiorczości, Misja Książka, Ogólnopolska Olimpiada Wiedzy o Prawach Ucznia, Matematyka Stosowana, międzynarodowych zawodów matematycznych Náboj, Galileo).
Prace naszych uczniów:
Politechnika Białostocka jest największą uczelnią techniczną północno-wschodniej Polski. Uczelnia ma ponad 70-letnią tradycję, prowadzi studia w systemie trójstopniowym – studia I stopnia (licencjackie 3-letnie oraz inżynierskie 3,5-letnie), II stopnia (magisterskie 1,5 lub 2-letnie) oraz doktoranckie (studia III stopnia, 4-letnie).
Więcej o Politechnice Białostockiej
Na Politechnice Białostockiej działa blisko 60 studenckich kół zainteresowań. Dają one możliwość realizowania autorskich projektów i pomysłów, od układów elektronicznych po bolidy startujące w zawodach Formula Student. To prowadzenie badań we współpracy z mentorami, takich jak projekt innowacyjnego materiału budowlanego GeoCon. To tworzenie artykułów naukowych lub innych wartościowych opracowań, takich jak „Przewodnik po drewnianym Podlasiu”, który popularyzuje dziedzictwo architektoniczne naszego regionu. Politechnika Białostocka daje też studentom możliwość realizowania własnych, autorskich projektów i pomysłów.
Koła naukowe Politechniki Białostockiej
Koła naukowe
Studenci opowiadają o studiowaniu na PB:
O studiowaniu…