prof. dr hab. inż. Michał KuciejDziekan Wydziału Mechanicznego
Szanowni Państwo,
Wydział Mechaniczny Politechniki Białostockiej prowadzi od wielu lat działalność badawczo-rozwojową, współpracując z innymi ośrodkami badawczymi oraz otoczeniem społeczno-gospodarczym, zarówno w kraju, jak i na świecie. Naszą rolą i jednym z celów strategicznych jest ścisła współpraca z przemysłem. Jako Wydział chcemy uczestniczyć w postępie technicznym, oferując to, co mamy najlepsze, czyli wiedzę i umiejętności eksperckie naszych pracowników oraz unikatowe zaplecze laboratoryjne.
W obszarze inżynierii mechanicznej jesteśmy czołowymi przedstawicielami tej dyscypliny. Posiadane kompetencje i doświadczenie wykorzystywane są każdego dnia do prowadzenia innowacyjnych, w skali świata, badań naukowych. Najlepszym dowodem na to jest realizacja projektów, w tym prac B+R oraz rejestracja wielu wynalazków i innych przedmiotów własności intelektualnej.
Pracownicy stanowią o sile naszego Wydziału, a ich zainteresowania naukowe wyznaczają kierunki dalszego rozwoju. Naukowcy doceniani w kraju i na świecie kierują do Państwa wszechstronną ofertę usług. Wśród nich znajdują się usługi badawcze, takie jak analiza właściwości materiałów konstrukcyjnych, badania parametrów cieczy i proszków, pomiary i analiza danych związanych z pojazdami silnikowymi. Możemy zaoferować także usługi eksperckie i szkoleniowe, w tym z zakresu przetwórstwa tworzyw sztucznych czy analizy drgań. Proponujemy także swoje wsparcie przy pracach projektowych w oprogramowaniu 3D i analizach numerycznych konstrukcji.
Wydział Mechaniczny, reprezentowany przez wysoko wykwalifikowaną kadrę, jest otwarty na współpracę w celu dalszego rozwoju i prowadzenia zarówno tych prostszych, jak i zaawansowanych badań z zakresu inżynierii mechanicznej i inżynierii biomedycznej. Nasza dotychczasowa współpraca z przemysłem była związana z wieloma branżami, w tym: przemysłem metalowym, przetwórstwem tworzyw sztucznych, branżą transportową, medyczną, czy przedsiębiorstwami zajmującymi się techniką cieplną.
Wyrażam gorącą nadzieję, że zaprezentowane w katalogu usługi badawcze staną się dla Państwa inspiracją do podejmowania wspólnych działań w obszarze B+R, których zarówno sobie, jak i Państwu życzę.