dr hab. Dorota Mozyrska, prof. PBDziekan Wydziału Informatyki
Szanowni Państwo,
Wydział Informatyki Politechniki Białostockiej jest najsilniejszym ośrodkiem edukacji informatycznej w Polsce wschodniej. Istotnym składnikiem jego działalności jest bardzo aktywna współpraca z otoczeniem społeczno-gospodarczym.
Przy Wydziale Informatyki PB prężnie działa Rada Przedsiębiorców, której przedstawiciele konsultują zmiany w programach kształcenia, z ukierunkowaniem na rynek pracy, czy też wspólnie realizują projekty z zakresu B+R. Z Wydziałem współpracują wiodące firmy z branży ICT. Większość podpisała z Politechniką Białostocką bezterminowe umowy o współpracy.
Oferta badawcza Wydziału Informatyki obejmuje usługi związane z transformacją cyfrową, personalizacją treści dla e-commerce, zaawansowaną analizą danych, rejestracją i analizą dźwięku, projektowaniem algorytmów klasyfikacji obrazów i identyfikacji obiektów, optymalizacją przetwarzania sygnałów i danych, a także projektowaniem i optymalizacją systemów wbudowanych.
W ramach zagadnień transformacji cyfrowej oferowana jest analiza i projektowanie procesów transformacji cyfrowej w organizacjach. Wykonywana jest identyfikacja obszarów wymagających cyfryzacji i opracowanie strategicznych planów wdrożenia, w szczególności narzędzi sztucznej inteligencji, big data i cognitive services, tak aby wspierać firmy w przejściu na bardziej zautomatyzowane i efektywne procesy biznesowe. Z kolei usługi personalizacji treści dla e-commerce skupiają się na dostosowywaniu oferty i treści do indywidualnych potrzeb użytkowników w serwisach internetowych i sklepach online. Wykorzystywane są zaawansowane systemy rekomendacji i analizy informacji, w celu zwiększenia skuteczności sprzedaży i poprawieniu wrażeń klientów serwisów internetowych.
W ramach usług analizy danych Wydział oferuje prowadzenie audytu, doradztwo i wdrażanie rozwiązań w zakresie wykorzystania narzędzi informatycznych, w tym AI i big data w procesach produkcyjnych i biznesowych. Wykonywana jest w szczególności optymalizacja przetwarzania sygnałów z linii produkcyjnych i pracujących maszyn i urządzeń. Unikalną usługą jest rejestracja i analiza dźwięku. Obejmuje ona zaawansowaną rejestrację i analizę dźwięku, w szczególności nagrania przestrzenne i analiza sygnałów fonicznych. Wykorzystuje technologie do eksploracji ekosystemów naturalnych, identyfikacji zdarzeń dźwiękowych i diagnostyki akustycznej.
Oferujemy szeroki wachlarz operacji w zakresie klasyfikacji obrazów i identyfikacji obiektów do zastosowań w produkcji, rolnictwie i medycynie. Obejmują one rozwój nowych modeli matematycznych i technik uczenia maszynowego na potrzeby realizacji zagadnień Przemysłu 4.0 oraz inteligentnego rolnictwa.
Ważnym składnikiem usług Wydziału Informatyki jest też projektowanie i optymalizacja systemów wbudowanych opartych o mikrokontrolery oraz w układach FPGA/SoC z zastosowaniami w elektronice użytkowej, robotyce i systemach transportowych. Optymalizacja jest dokonywana pod kątem wydajności, poboru mocy i odporności na uszkodzenia.
Każda ze wskazanych kategorii usług reprezentuje unikalne podejście Wydziału Informatyki do wykorzystania technologii informatycznych w rozwiązywaniu konkretnych problemów i wyzwań stawianych przez współczesny i przyszły świat.