Celem działania jest nawiązanie trwałej, systemowej współpracy: szkół ponadpodstawowych, politechnik oraz przedsiębiorstw z regionu Via Carpatia.
Takie innowacyjne podejście do budowania dobrych praktyk trójstronnej współpracy na wczesnym etapie edukacji spowoduje, że za kilka lat na rynek pracy wejdą młodzi pracownicy, specjalizujący się w komercjalizacji efektów badań i przekuwaniu ich w użyteczne rozwiązania.
W ramach programu będzie prowadzony cykliczny coroczny konkurs dla uczniów, którzy wykazują tzw. talent praktyczny, rozumiany jako umiejętność rozwiązywania problemów danego projektu. Konkurs skierowany jest do uczniów szkół ponadpodstawowych województw: lubelskiego, podkarpackiego oraz podlaskiego.
Regionalne przedsiębiorstwa zaproszone do współpracy, zgłoszą swoje oczekiwania, dotyczące konkretnego zadania, a uczniowie będą pracować nad jego wykonaniem. Uczelnie udostępnią uczestnikom konkursu swoje laboratoria, łącząc je w konwencji Smart Education.
Komisja konkursowa nagrodzi najbardziej innowacyjne prace, co pozwoli wspierać talenty, które mogą w przyszłości tworzyć społecznie użyteczne rozwiązania.
Długofalowym efektem rozwoju programu będzie zbudowanie sieci powiązań międzynarodowych w zakresie aktywności projektowej i komercjalizacyjnej, obejmującej przykładowo wspólny udział w Design Factory Global Network.
realizowanego w Politechnice Białostockiej
dr inż. Wojciech Trzasko
w.trzasko [at] pb.edu.pl