Ruszamy po raz 12.

18-03-2021
Politechnika Białostocka już 12. raz uruchamia PB BUD, czyli „PB Białostocki Uniwersytet Dziecięcy”. Najmłodsi studenci Uczelni rozpoczną naukę już w sobotę 20 marca 2021.

Galeria zdjęć z konferencji prasowej dot. rozpoczęcia roku akad. 2020/2021 w PB BUD

– To będzie wyjątkowy rok akademicki w historii Białostockiego Uniwersytetu Dziecięcego – podkreśla dr hab. inż. Jarosław Szusta, prof. PB, Prorektor ds. Studenckich Politechniki Białostockiej.

Ze względu na sytuację epidemiologiczną zajęcia będą prowadzone w formule online. O tym, jak organizować atrakcyjne projekty edukacyjne w czasie pandemii mówiono podczas konferencji prasowej w środę 17 marca.

– Działając zgodnie z ideą systemu kształcenia lifelong learning zaczynamy od najmłodszych – mówi Rektor dr hab. inż. Marta Kosior-Kazberuk, prof. PB. – Po to stworzyliśmy Białostocki Uniwersytet Dziecięcy. Ta forma kształcenia ma przede wszystkim inspirować i rozwijać zainteresowania techniczne oraz z zakresu nauk ścisłych.

Politechnika Białostocka już po raz 12. rozpoczyna zajęcia Białostockiego Uniwersytetu Dziecięcego. Do tej pory jedną z największych atrakcji dla małych studentów Politechniki Białostockiej był przyjazd na uczelnię, obecność w salach wykładowych i laboratoriach, interaktywne zajęcia z wykładowcami akademickimi. W roku akademickim 2020/2021 Politechnika Białostocka proponuje wykłady online.

– Program Białostockiego Uniwersytetu Dziecięcego dostosowaliśmy do zmieniających się okoliczności, potrzeb, oczekiwań – informuje dr hab. inż. Jarosław Szusta, prof. PB, Prorektor ds. Studenckich Politechniki Białostockiej. – Szukaliśmy takich metod i technik, które zainteresowałyby dzieci i pozwoliły im z zaangażowaniem uczestniczyć w zajęciach przed monitorem komputera.

Na zajęciach Białostockiego Uniwersytetu Dziecięcego uczniowie klas IV-VI będą więc programować, budować zdalnie sterowane samoloty, sprawdzać czy w matematyce kryje się magia oraz poznawać tajemnice malarstwa. Zajęcia zrealizują pracownicy Politechniki Białostockiej oraz Galerii im. Sleńdzińskich w Białymstoku.

Projekt Politechniki Białostockiej wspierają finansowo Województwo Podlaskie i Miasto Białystok.

– To cenna inicjatywa, która pomaga w rozwoju dzieci i młodzieży – mówi Izabela Smaczna-Jórczykowska, dyrektor Departamentu Informacyjnej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego. – Wpajanie już od najmłodszych lat zainteresowania przedmiotami ścisłymi, uświadamianie, że w naszym regionie jest uczelnia techniczna, która potrafi zgromadzić wokół siebie młodych ludzi i zainteresować nauką, może sprawić, że ci młodzi ludzie w przyszłości wybiorą tu studia i będą pracować na rzecz naszego regionu.

Miasto Białystok już po raz czwarty włączyło się w organizację Białostockiego Uniwersytetu Dziecięcego.

– Robimy to z wielką satysfakcją i przekonaniem, że to fantastyczny sposób dotarcia do młodych białostoczan – mówi Rafał Rudnicki, zastępca Prezydenta Miasta Białegostoku. I podkreśla, że takie inicjatywy mogą w przyszłości skutecznie związać młodych ludzi z Politechniką Białostocką, największą uczelnią techniczną w regionie, a także z miastem.

– To bardzo ważne, że takie osoby są dzisiaj z nami – podkreśliła Rektor PB Marta Kosior-Kazberuk, podczas konferencji prasowej inaugurującej 12 edycję Białostockiego Uniwersytetu Dziecięcego. – To potwierdzenie, że współpraca w zakresie edukacji, organizacji różnych form kształcenia, pomiędzy Politechniką Białostocką a Województwem Podlaskim i Miastem Białystok jest bardzo ważna. To znaczący element naszych wspólnych działań.

Rektor przypomniała, że Białostocki Uniwersytet Dziecięcy, jako przedsięwzięcie edukacyjne Politechniki Białostockiej, od lat cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród uczniów.

Białostocki Uniwersytet Dziecięcy funkcjonuje w ramach Podlaskiego Uniwersytetu Dziecięcego, który do tej pory ukończyło blisko 1600 małych absolwentów. 12. edycja projektu „PB Białostocki Uniwersytet Dziecięcy” została dofinansowana przez Województwo Podlaskie kwotą 27 tys. złotych. Miasto Białystok przekazało na jej organizację 24 tys. złotych. Pierwsze zajęcia, w których weźmie udział 40 małych studentów, odbędą się już 20 marca 2021 roku.

W spotkaniu z przedstawicielami mediów 17 marca 2021 roku w Centrum Nowoczesnego Kształcenia udział wzięli:

• Rafał Rudnicki, zastępca Prezydenta Miasta Białegostoku,
  • Izabela Smaczna-Jórczykowska, dyrektor Departamentu Informacyjnej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego,
  • dr hab. inż. Marta Kosior-Kazberuk, prof. PB, Rektor Politechniki Białostockiej,
  • dr hab. inż. Jarosław Szusta, prof. PB, Prorektor ds. Studenckich Politechniki Białostockiej.

Tematy zajęć PB BUD w roku akademickim 2020/2021:

• Programowanie na wesoło
  • Budujemy samolot zdalnie sterowany
  • Fascynująca i magiczna matematyka
  • Tajemnice malarstwa: przepis na kompozycję
  • Dostrzec niewidzialne – poznajemy świat mikroskopu
  • Dziennikarstwo radiowe w praktyce
  • Światło – prawda czy fałsz?
  • Poznajemy chiny z Klasą Konfucjańską PB