O nas

Informacje o Ośrodku Własności Intelektualnej w tekście łatwym do czytania – ETR (EASY TO READ)

Zakres działalności Ośrodka Własności Intelektualnej
  1. Zapewniamy studentom i pracownikom Uczelni pomoc w ocenie możliwości uzyskania praw wyłącznych na rozwiązania powstałe w Uczelni.
  2. Przygotowujemy dokumentację zgłoszeniową oraz dokonujemy zgłoszeń przedmiotów własności przemysłowej powstałych w Uczelni w celu ich ochrony.
  3. Gromadzimy i udostępniamy dokumentację i literaturę patentową.
  4. Rozprowadzamy publikacje dotyczące ochrony własności intelektualnej, zarządzania prawami wyłącznymi oraz transferu technologii.
  5. Organizujemy seminaria, warsztaty i szkolenia.
  6. Pełnimy funkcję regionalnego Ośrodka Informacji Patentowej.
  7. Świadczymy odpłatnie usługi na rzecz podmiotów pozauczelnianych na podstawie odrębnych umów.
Działalność w PB

Ośrodek Własności Intelektualnej jest jednostką organizacyjną Politechniki Białostockiej. Szczegółowy zakres zadań Ośrodka określa Regulamin Organizacyjny Politechniki Białostockiej i Regulamin Zarządzania Własnością Intelektualną Politechniki Białostockiej. Podstawowym zadaniem Ośrodka jest administrowanie procesem ochrony własności intelektualnej w Uczelni. Pracownicy Ośrodka koordynują procesem zgłaszania wyników badań naukowych i prac rozwojowych zgodnie z procedurami przyjętymi w PB.

Współpraca z Urzędem Patentowym Rzeczypospolitej Polskiej i Europejskim Urzędem Patentowym EPO

Politechnika Białostocka na podstawie podpisanej w dniu 31 października 2014 r. umowy z Urzędem Patentowym Rzeczypospolitej Polskiej stała się członkiem europejskiej sieci Ośrodków Informacji Patentowej PATLIB. Organizacja ta jest pod patronatem Europejskiego Urzędu Patentowego.

W ramach PATLIB Uczelnia prowadzi działania w następującym zakresie:

Zadania:

1. Udostępnianie literatury patentowej oraz dystrybucja publikacji z zakresu ochrony własności przemysłowej.
  2. Zapewnienie dostępu do ogólne dostępnych bezpłatnych patentowych baz danych wynalazków.
  3. Udzielanie podstawowych informacji wspomagających wykonywanie poszukiwań w zasobach informacji patentowej.
  4. Udzielanie podstawowych informacji nt. procedur obowiązujących przed UPRP, EPO, WIPO, EUIPO.
  5. Realizowanie zamówień polegających na:
    • przesyłaniu abstraktów i pełnych tekstów opisów patentowych,
    • sporządzaniu zestawień tematycznych literatury patentowej,
    • promowanie zagadnień z zakresu własności intelektualnej, w szczególności: organizowanie szkoleń; przygotowanie i dystrybucja
    • informacji o wydarzeniach z zakresu własności intelektualnej oraz udział w targach i wystawach,
    • organizowanie i prowadzenie szkoleń i warsztatów z zakresu poszukiwań w patentowych bazach danych oraz z zakresu ochrony własności przemysłowej,
    • wykonywanie analiz rezultatów badań patentowych, w szczególności polegających na: analizie trendów w dziedzinach techniki, tworzeniu portfolio patentów itp.

Usługi:

• pomoc w sporządzaniu dokumentacji zgłoszeniowej przedmiotów własności przemysłowej;
  • badanie stanu techniki;
  • badanie czystości patentowej;
  • badanie zdolności patentowej;
  • wstępna ocena poziomu innowacyjności rozwiązań;
  • udzielanie pomocy merytorycznej w zakresie ochrony praw własności intelektualnej;
  • przygotowanie opinii z zakresu ochrony własności przemysłowej.

Szczegóły na temat działalności PATLIB