Warsztaty z zakresu prawa autorskiego dla środowiska akademickiego

28-05-2019

Szanowni Państwo,

Ośrodek Własności Intelektualnej Politechniki Białostockiej zaprasza do udziału w  „Warsztatach z zakresu prawa autorskiego dla środowiska akademickiego”, które rozpoczną się o godzinie 12:15 w dniu 17 czerwca 2019 roku (poniedziałek).

Miejsce warsztatów : Aula 23C/1 na Wydziale Informatyki Politechniki Białostockiej.

Czas trwania: 2 godziny.

Warsztaty organizowane pod patronatem Wiceprezesa Rady Ministrów, Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego – Pana Jarosława Gowina.

W ramach warsztatów eksperci Stowarzyszenia KOPIPOL przedstawią między innymi zagadnienia związane z licencjami creative commons oraz uprawnieniami twórcy pozostającego w stosunku pracy do utworu stworzonego w ramach pełnienia obowiązków pracowniczych ze  szczególnym uwzględnieniem aspektów prawno-autorskich wynikających z ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

Dodatkowo w trakcie spotkania będzie można uzyskać informację o możliwości skorzystania ze środków jakimi dysponuje Stowarzyszenie KOPIPOL, w szczególności ze środków przeznaczonych na działalność o charakterze socjalnym, kulturalnym lub edukacyjnym oraz wynagrodzeń z systemu repartycji indywidualnej.

Uprzejmie prosimy o wcześniejsze potwierdzenie swojego uczestnictwa w warsztatach poprzez rejestrację na stronie www.warsztaty-kopipol.pl oraz przesyłania propozycji interesujących Państwa pytań z zakresu tematycznego wskazanego powyżej bezpośrednio do Stowarzyszenia Kopipol na adres mailowy: kopipol@kopipol.pl

Program warsztatów:

1. Utwór, jako przejaw działalności twórczej pracownika naukowego – dr hab. Grzegorz Tylec, prof. KUL
  2. Uprawnienia autora dzieła naukowego do utworu, w tym do utworu pracowniczego, z uwzględnieniem aspektów prawno-autorskich wynikających z ustawy o szkolnictwie wyższym – dr hab. Grzegorz Tylec, prof. KUL
  3. Przejście autorskich praw majątkowych – mec. Maria Grzeszczyk
  4. Dozwolony zakres wykorzystania cudzych utworów w pracy naukowej i dydaktycznej. Licencje ustawowe – mec. Maria Grzeszczyk
  5. Legalny zakres rozpowszechniania własnych utworów w repozytoriach naukowych oraz bazach naukowych typu Research Gate. Odpowiedzialność cywilna, karna oraz dyscyplinarna pracownika wyższej uczelni za naruszenie praw autorskich – prof. Grzegorz Tylec
  6. Jak publikować nieodpłatnie w renomowanych zagranicznych czasopismach, czyli utwory naukowe w otwartym dostępie (Open content). Wyszukiwarka bazy SCOPUS a prawa autorskie. Zasady funkcjonowania licencji creative commons – prof. Grzegorz Tylec
  7. Opłaty reprograficzne, jako rekompensata za korzystanie z utworu naukowego przez osoby trzecie dla użytku osobistego – Jacek Kargul

Każdy uczestnik, który w trakcie warsztatów zgłosi potrzebę otrzymania potwierdzenia uczestnictwa lub certyfikatu, taki dokument otrzyma.

Przydatne linki:

Strona główna Stowarzyszenia KOPIPOL – www.kopipol.pl

Strona główna warsztatów (w tym formularz rejestracji) – www.warsztaty-kopipol.pl

Wyszukiwarka uprawnionych autorów – repartycja indywidualna – www.wyszukiwarka.kopipol.pl