Oferta Usług Badawczo-Rozwojowych
dr hab. inż. Mirosław Świercz, prof. PBProrektor ds. Rozwoju Politechniki Białostockiej
Szanowni Państwo,
Politechnika Białostocka to w regionie Polski północno-wschodniej wiodąca marka na mapie innowacji, nowych technologii i komercjalizacji wyników badań naukowych na rzecz partnerów z otoczenia społeczno-gospodarczego.
Z myślą o potrzebach rozwijającej się gospodarki w dobie Przemysłu 4.0 i uwzględniając obszary działania podlaskich przedsiębiorstw, instytucji oraz jednostek samorządu, opracowaliśmy ofertę usług badawczo-rozwojowych Uczelni, które realizujemy w ramach Działania 9. Politechnicznej Sieci VIA CARPATIA pt. „Komercjalizuj z sąsiadem”.
Celem tego działania jest lepsze wykorzystanie wspólnego potencjału oraz know-how w zakresie prac i usług badawczo-rozwojowych trzech partnerskich uczelni technicznych, z których każda specjalizuje się w nieco innych obszarach, reprezentatywnych dla regionów – Podlasia, Lubelszczyzny i Podkarpacia. Zakres oferty wpisuje się w obszary regionalnych inteligentnych specjalizacji trzech województw, w których mają swe siedziby uczelnie partnerskie Sieci.
Politechnika Białostocka od lat współpracuje z partnerami przemysłowymi, ale dzięki synergii zasobów i doświadczenia sygnatariuszy Sieci, może to robić w sposób bardziej efektywny. Powstanie bowiem kompleksowa, ale i zarazem wspólna baza usług B+R, która obejmie swoim zasięgiem podmioty zainteresowane naszymi usługami zarówno z województwa podlaskiego, jak i lubelskiego, podkarpackiego.
Wkład naszej Uczelni obejmuje ponad 120 usług badawczo-rozwojowych, które wyróżniają się największym potencjałem praktycznym i korespondują z zapotrzebowaniem rynku. Nasza oferta jest niezwykle zróżnicowana, ponieważ obejmuje usługi realizowane przez sześć Wydziałów Uczelni. W jej skład wchodzą zarówno badania, ekspertyzy, opinie, jak i prace diagnostyczne, czy koncepcyjne.
Dysponujemy unikalną aparaturą i bogatą infrastrukturą, której trzon stanowią nowoczesne laboratoria przeznaczone do realizacji badań naukowych i przemysłowych.
Naszym priorytetem jest owocna realizacja projektów, w których partnerami są instytucje z otoczenia społeczno-gospodarczego Uczelni, stąd też na każdym z Wydziałów zostali powołani tzw. brokerzy innowacji, którzy mają za zadanie uzupełniać i wzmacniać istniejącą sieć powiązań z otoczeniem i przemysłem.
Warto dodać, że powstanie bazy usług badawczo-rozwojowych w ramach Politechnicznej Sieci VIA CARPATIA wspiera inne wspólne przedsięwzięcia, jak choćby utworzenie Wirtualnego Akceleratora Komercjalizacji (WAK), który jest nakierowany na przyspieszenie procesu komercjalizacji wyników badań naukowych, prowadzonych przez uczelnie partnerskie.
Liczymy na przyszłą współpracę z Państwem i wykorzystanie przez Was oferty usług badawczo-rozwojowych. Jestem przekonany, że nasza bogata oferta będzie środkiem do realizacji wielu komercyjnych celów i pozwoli na owocny dialog Politechniki Białostockiej ze środowiskiem biznesu.