Rankingi instytucjonalne
![](https://pb.edu.pl/cdias/wp-content/uploads/sites/55/2024/12/swiat-e1733474619296-300x298.png)
W ostatnim czasie osiągnięcie jak najwyższego miejsca w światowych rankingach uczelni stało się jednym z najważniejszych celów niemalże we wszystkich krajach. Wysoka lokata staje się niejako wizytówką uczelni, symbolem jakości prowadzonych w niej badań naukowych i kształcenia, podkreśla prestiż uczelni.
Rankingi na poziomie krajowym oraz międzynarodowym udzielają przystępnej informacji, co i gdzie warto studiować w dobie upowszechnienia się dostępu do studiów.
Większość popularnych rankingów, zwłaszcza tych o zasięgu światowym, opiera się na mierzalnych ilościowo wskaźnikach wydajności, efektywności badanych instytucji. Drugim najczęściej spotykanym elementem oceny jest badanie reputacji zarówno wśród samej kadry naukowej, jak i pracodawców. W najpopularniejszych rankingach wykorzystuje się po kilka różnych wskaźników. Kluczowym jest więc jakie wskaźniki i z jakimi wagami są uwzględniane oraz czy i jak uwzględnia się choćby zróżnicowanie pomiędzy dyscyplinami naukowymi, wielkością szkół wyższych i ich profilami, a także sposób doboru próby respondentów oceniających prestiż rankingowanych jednostek.
Łatwość dostępu do wyników rankingu sprawia, iż wielu kandydatów na studia, ale i także studentów kieruje się rankingami przy wyborze uczelni, na której podejmują studia, lub na którą wyjeżdżają w ramach wymiany międzynarodowej. Obecne lokaty uczelni na arenie międzynarodowej w rankingach uczelni wyższych są prezentowane w postaci dedykowanych stron internetowych. Uwzględniając te kwestie także same uczelnie zaczęły kierować się informacjami z rankingów przy wyborze partnerów do współpracy. W tej sytuacji warto analizować wyniki rankingów, tak krajowych jak i zagranicznych.
Najbardziej rozpoznawalne rankingi uczelni wyższych o zasięgu międzynarodowym
Z przeglądu międzynarodowych rankingów uczelni wyższych wynika, że znacząca większość rankingów opiera się na danych pozyskiwanych z ogólnie dostępnych źródeł europejskich i światowych, które są później analizowane przez wyspecjalizowane podmioty zajmujące się rankingowaniem uczelni.
Z rozpoznawalnych międzynarodowych rankingów cztery wymagają zgłoszenia. Należą do nich:
Times Higher Edukation World University Rankings (THE),
Round University Rankings (RUR),
QS Word Univeristy Rankings,
U-Multirank.
W tabeli poniżej zaprezentowano zbiorcze zestawienie informacji dotyczących poszczególnych rankingów.