Times Higher Education World University Rankings (THE)

The Times Higher Education World University Rankings obejmuje prawie 1800 uniwersytetów w 104 krajach i regionach, co czyni go największym i najbardziej zróżnicowanym rankingiem uniwersyteckim. W 2004 roku wydawca „Times Higher Education Supplement”, brytyjskiego czasopisma poświęconego problemom szkolnictwa wyższego, wspólnie z prywatną firmą Quacquarelli Symonds, specjalizującą się w zagranicznej edukacji wyższej i doradzaniu uczelniom na całym świecie, opublikowali pierwszy ranking Times Higher Education–Quacquarelli Symonds (THE-QS). Często sugeruje się, że była to bezpośrednia odpowiedź na relatywnie słabszą, niż można było tego wówczas oczekiwać, pozycję brytyjskich uczelni w rankingu szanghajskim. Twórcy tego rankingu wybrali inny zestaw kryteriów niż zespół opracowującego ranking szanghajski. Podczas gdy ranking szanghajski niemal w całości opiera się na danych bibliometrycznych, w THE-QS wykorzystano badanie ankietowe opinii o ocenianych instytucjach. W 2009 roku rozeszły się drogi tworzących ranking instytucji, wobec czego od 2010 roku publikowane są osobno dwa zestawienia: THE World University Rankings oraz QS World University Rankings.

www.timeshighereducation.com

Opis rankinguTimes Higher Education World University Rankings (THE) (PDF, 414 KB, otworzy się w nowej karcie)