Opieka wytchnieniowa w 2025 r.
22-01-2025Biuro Pełnomocnika Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych ogłosiło listę zatwierdzonych ofert wraz z kwotą przyznanych środków Funduszu Solidarnościowego w ramach Programu resortowego Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej „Opieka wytchnieniowa” dla Organizacji Pozarządowych – edycja 2025.
Z opieki wytchnieniowej realizowanej w ramach rządowego programu mogą korzystać osoby sprawującego bezpośrednią opiekę nad osobami posiadającymi orzeczenie o niepełnosprawności, w tym także dziećmi między 2. a 16. rokiem życia. Dzięki temu wsparciu, osoby zaangażowane na co dzień w sprawowanie opieki nad osobą z niepełnosprawnością dysponować będą czasem, który mogą przeznaczyć na odpoczynek i regenerację, jak również na załatwienie niezbędnych spraw życiowych. Usługi opieki wytchnieniowej mogą służyć również okresowemu zabezpieczeniu potrzeb osoby z niepełnosprawnością, w sytuacji gdy członkowie rodzin lub opiekunowie z różnych powodów nie będą mogli wykonywać swoich obowiązków.
W ramach rządowego programu opiekę wytchnieniową finansowaną z Funduszu Solidarnościowego świadczą jednostki samorządu terytorialnego i organizacje pozarządowe.
Listę organizacji, które będą realizować opiekę wytchnieniową w tym roku, można znaleźć na stronie Pełnomocnika Rządu.