23 lutego to Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją

23-02-2024
Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją, który obchodzimy 23 lutego, to dobry moment by zwrócić uwagę na temat tej choroby.  W Politechnice Białostockiej pilotażowy program profilaktyki zdrowia psychicznego został wdrożony w roku akademickim 2022/2023.

Na całym świecie depresja dotyka 350 milionów osób. W Polsce choruje na nią około 1,2 miliona osób. Jednocześnie pojęcie depresji jako kryzysu psychicznego nadal nie jest powszechne. Objawy depresji zbyt często są bagatelizowane, a jej fizyczne oznaki przypisywane innym dolegliwościom. Gdy jednak dojdzie do diagnozy, okazuje się, że nic o depresji nie wiemy.

Do objawów depresji należą m. in.:

• spadek energii i ciągłe zmęczenie;
  • smutek, zły nastrój, drażliwość utrzymujące się przez większość dnia przez ponad dwa tygodnie;
  • obojętność – również wobec rzeczy, które Twojej bliskiej osobie sprawiały do tej pory radość;
  • zaburzenia snu np. bezsenne noce lub ciągłe zmęczenie w ciągu dnia;
  • płaczliwość.

Politechnika Białostocka w roku akademickim 2022/2023 rozpoczęła pilotażowy program profilaktyki zdrowia psychicznego. Bardzo udany Dzień Zdrowia Psychicznego w Politechnice Białostockiej był sygnałem do kontynuowania stałych wykładów i warsztatów poświęconych dobrostanowi studentów i pracowników naszej Uczelni.

Informacje o wykładach, warsztatach, czy prezentacjach prezentujemy w serwisie: pb.edu.pl/pzp

Serwis HiJunior we współpracy z psycholog Jagodą Turowską i lekarzem Marcinem Zarzyckim opracował zbiór informacji o objawach depresji i drogach szukania wsparcia. Tekst odpowiada na pytania:

• czy młodzi ludzie chorują na depresję?
  • jakie są przyczyny i objawy depresji u studentów?
  • gdzie szukać pomocy?

Artykuł: Dzień Walki z Depresją (PDF, 386 KB, otworzy się w nowej karcie)

Depresja jest zaburzeniem nastroju (zgodnie z obowiązującą Międzynarodową Klasyfikacją Chorób ICD-11). Według najnowszych szacunków w Polsce cierpi na nią już ponad 1,2 mln ludzi! Co jest jednak wyjątkowo niepokojące to fakt, że coraz częściej ofiarami depresji stają się młodzi ludzie.

Najczęstszymi czynnikami stresowymi mogącymi wywołać depresję lub jej epizody wśród studentów mogą być:

• przytłaczający nadmiar pracy i obowiązków, wynikający z łączenia obowiązków studenckich i pierwszej pracy,
  • presja wynikająca z rozpoczęcia dorosłego życia, opuszczenie domu rodziców,
  • zakończenie związku,
  • inne: utrata pracy, wypadek, utrata sprawności.

Warto pamiętać, że objawy depresji nie są jednoznaczne. Do podstawowych klinicznych objawów pierwszego epizodu depresyjnego należą: obniżenie nastroju, utrata zainteresowania rzeczami, które wcześniej sprawiały radość (anhedonia), brak energii i osłabienie.

Kolejnymi objawami są:

• zaburzenia snu (np. wczesne budzenie się, przebudzenia w nocy, kłopoty z zaśnięciem, bezsenność),
  • myśli samobójcze,
  • problemy z pamięcią i koncentracją,
  • utrata wiary w siebie i pozytywnej samooceny,
  • spowolnienie psychoruchowe (rzadziej pobudzenie),
  • zmiany łaknienia i masy ciała (częstsze jest zmniejszenie apetytu niż jego zwiększenie, rzadsze odczuwanie głodu).

Stan obniżonego nastroju i niedyspozycji nie jest powodem do wstydu. Bliscy mogą pomóc zdiagnozować chorobę na wcześniejszym etapie. Rozmowa i obserwacja znajomych mogą pomóc w rozpoznaniu objawów. W razie potrzeby warto zaproponować pomoc bądź podpowiedzieć, gdzie szukać wsparcia.

Studenci i pracownicy Politechniki Białostockiej mogą skorzystać z bezpłatnej pomocy psychologicznej w Uczelni. Szczegółowe informacje: pb.edu.pl/pomoc-psychologiczna.

Konsultacje w zakresie pomocy psychologicznej prowadzą w Politechnice Białostockiej:

Pilotażowy program profilaktyki zdrowia psychicznego w Politechnice Białostockiej został wdrożony w roku akademickim 2022/2023, jako element projektu „PB Dostępna” współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój.