Niesamowita Maszyna – przewodnik uczestnika

22-04-2021
Chcesz studiować na Politechnice Białostockiej? Możesz spełnić swoje marzenie oraz wygrać nawet 5 tysięcy złotych! Weź udział w konkursie „Niesamowita Maszyna” dla uczniów szkół średnich. Podejmij wyzwanie!
Nagrody

W konkursie „Niesamowita Maszyna” możesz wygrać indeks na jeden z wielu kierunków studiów, które oferują wydziały Politechniki Białostockiej:

Do wygrania są też nagrody pieniężne:

• za miejsce I – 5 tys. złotych,
  • za miejsce II –2 tys. złotych,
  • za miejsce III – 1,5 tys. złotych.

Na nagrodę może liczyć też szkoła, w której uczą się zwycięzcy konkursu (warunek: wszyscy członkowie zespołu są uczniami tej samej szkoły) oraz mentor zwycięskiej drużyny. To odpowiednio 1 tys. i 500 złotych.

Udział w konkursie

Od sukcesu dzieli Cię zaledwie kilka kroków:

1. Zbuduj maszynę – sam lub z przyjaciółmi (zespół może liczyć do 3 osób). Jeśli jesteś niepełnoletni, znajdź osobę dorosłą, która zostanie opiekunem merytorycznym.
  2. Nagraj krótki film (maks. 2 minuty), przedstawiający działanie maszyny i zawierający w tytule słowa „Niesamowita Maszyna”. Przygotuj krótki opis reakcji łańcuchowej i etapów powstawania urządzenia.
  3. Gotowy film wraz z opisem umieść na portalu YouTube – masz czas do 17 maja 2021 r., godz. 23.59. Tytuł filmu powinien zawierać nazwę konkursu: „Niesamowita Maszyna” oraz dowolny zwrot identyfikujący pracę konkursową lub jej autorów.

Zacznij zbierać polubienia (będą one częścią oceny konkursowej). Uczestnicy mają czas na promocję swojego filmu poprzez zebranie jak największej liczby polubień od daty i godziny publikacji filmu na kanale YouTube do 31 maja 2021 r. do godz. 13.00.

1. Dopełnij formalności i wyślij zgłoszenie do 17 maja, do godz. 23.59 na adres mailowy: promocja@pb.edu.pl.

Zgłoszenie powinno zawierać:

Niesamowita maszyna

Zbudowana przez Ciebie lub Twój zespół maszyna powinna spełniać następujące kryteria:

• musi składać się z połączonych ze sobą mechanizmów (połączenie nie musi być trwałe, elementy mogą dotknąć się na chwilę, żeby zadziałać),
  • maszyna raz wprawiona w ruch powinna pracować samodzielnie, bez udziału człowieka. Urządzenia powinny być zaprojektowane w taki sposób, aby mogły zostać ponownie uruchomione,
  • powierzchnia urządzenia nie może przekraczać wymiarów ławki szkolnej, tj. 120 cm x 70 cm. Maksymalna wysokość urządzenia to 150 cm,
  • technika wykonania prac jest dowolna. Do budowy można wykorzystać przedmioty codziennego użytku, zabawki, pomoce szkolne etc.,
  • całe urządzenie powinno działać nie krócej niż 20 sekund, jednak nie dłużej niż 120 sekund,
  • wizualny efekt końcowy jest dowolny i zależy od wyobraźni twórcy maszyny,
  • bezpieczeństwo urządzeń: użycie jakichkolwiek niebezpiecznych substancji chemicznych o charakterze trującym, palnym lub wybuchowym jest zabronione. Zakazane jest także wykorzystanie zwierząt. Każde urządzenie musi działać w sposób nieszkodliwy dla środowiska, obserwatorów oraz innych urządzeń w łańcuchu. Powinno ono być na tyle trwałe, jak to tylko możliwe. Urządzenia niespełniające wymogów bezpieczeństwa nie zostaną dopuszczone do finału,
  • wykorzystywane urządzenia elektryczne (m.in. pompy, silniki, wentylatory) mogą pracować pod maksymalnym napięciem 24 V. Można korzystać z baterii lub akumulatorów. Zabronione jest użycie napięcia sieciowego,
  • urządzenie oraz film nie mogą być sprzeczne z prawem, dobrymi obyczajami, naruszać dóbr osobistych lub uzasadnionych interesów osób trzecich,
  • zarówno na urządzeniu, jak i w filmie nie mogą pojawiać się reklamy żadnych produktów, usług, firm. Jedynie dopuszczalne są nazwy trwale związane z wykorzystywanym urządzeniem, układem (umieszczone przez producenta) oraz związane z konkursem (nazwa Organizatora, nazwa konkursu, nazwa zespołu/autora urządzenia itp.).
Życzymy powodzenia w budowie maszyn i dobrej zabawy!

Sprawdź: