Pracownia rzeźbiarska – studio form prof. Jerzego Grygorczuka – zapraszamy na wystawę czasową
23-05-2023Na otwartą 12 maja ekspozycję składają się składają się płaskorzeźby i rzeźby, rysunki i szkice. Można także zobaczyć warsztat pracy prof. Jerzego Grygorczuka – narzędzia, którymi pracował – dłuta, pobijaki i piłki. Są też akcesoria używane na przykład do konstruowania stelaży do rzeźb – stąd obecność zwiniętego drutu. Zobaczymy również modele obiektów znanych z przestrzeni publicznych – jak pomnik w miejscu straceń w Lesie Bacieczki.
Dr hab. sztuki Jerzy Grygorczuk, prof. PB (1944-2022) artysta plastyk, rzeźbiarz, nauczyciel akademicki. Urodził się w Białymstoku, w 1964 r. ukończył Liceum Plastyczne w Supraślu. W latach 1964-70 studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Gdańsku na Wydziale Rzeźby w pracowni prof. Franciszka Duszeki. W 1970 r. uzyskał dyplom z wyróżnieniem.
W latach 1972-1975 pracował w Urzędzie Miejskim w Białymstoku na stanowisku plastyka miasta, potem – w biurze projektowym Przedsiębiorstwa Usług Turystycznych. Następnie w latach 1979-1989 był doradcą artystycznym w Pracowni Sztuk Plastycznych w Białymstoku, pełniąc funkcję rzeczoznawcy w zakresie rzeźby. Od roku 2000 do 2016 związany się zawodowo z Politechniką Białostocką. Prowadził pracownię rzeźby w Katedrze Architektury Wnętrz na ówczesnym Wydziale Architektury i Urbanistyki PB. W 2011 r. dołączył do zespołu dydaktycznego architektury krajobrazu na Wydziale Budownictwa i Nauk o Środowisku. Wykształcił wielu studentów, chętnie dzieląc się z nimi swoją wrażliwością i umiejętnościami. Był promotorem i recenzentem licznych prac dyplomowych. Talentem plastycznym wspomagał także działania realizowane na Politechnice Białostockiej. W Jego dorobku są liczne realizacje rzeźbiarskie i pomnikowe, konserwatorskie rewaloryzacje rzeźb oraz znaczna ilość prac sakralnych w kościołach na terenie całego Kraju.
Wybrane realizacje autorstwa prof. Grygorczuka: Pomnik Obrońców Białegostoku (1973), pomnik Orła Białego w Tykocinie (1982), płaskorzeźba „Polifonia” na fasadzie Filharmonii przy Podleśnej, pomnik Marii Konopnickiej (1989) na terenie ZSO Mistrzostwa Sportowego przy ulicy Konopnickiej, carskie wrota w białostockiej cerkwi Hagia Sophia przy ul. Trawiastej, pomnik Marszałka Piłsudskiego w Sokółce (1995), Krzyż Katyński w Parku Konstytucji 3 Maja, Bazyliszek na ul. Warszawskiej (2009) i Wiolonczelistka – jedna z najmłodszych prac przy ul. Kijowskiej.
Obok rzeźb pomnikowych monumentalnych, artysta tworzył małe kameralne formy rzeźbiarskie w drewnie, kamieniu, metalach i tworzywach sztucznych, będące Jego osobistym komentarzem otaczającego go świata.
Wystawa „Pracownia rzeźbiarska – studio form prof. Jerzego Grygorczuka” czynna będzie do 31 października 2023 r.
Zapraszamy!