O nas

Informacje o Archiwum Uczelnianym i Centrum Historii PB w tekście łatwym do czytania – ETR (EASY TO READ)

Artykuł poniżej zawiera:

• informacje ogólne o Archiwum Uczelnianym i Centrum Historii Politechniki Białostockiej,
  • działalność archiwalna, informacyjna i edukacyjna.
Informacje ogólne o Archiwum Uczelnianym i Centrum Historii Politechniki Białostockiej

Archiwum Uczelniane i Centrum Historii składa się z dwóch części: Archiwum i Centrum. Archiwum Uczelniane powstało jako składnica akt 1 kwietnia 1957 r. przy ówczesnej Wieczorowej Szkole Inżynierskiej. Składnica mieściła się w budynku szkoły przy ul. Grunwaldzkiej 11/15.

W marcu 1975 r. nastąpiło przekształcenie składnicy akt w archiwum zakładowe Politechniki Białostockiej. Archiwum przeniosło się do dwóch pomieszczeń obiektu Instytutu Mechaniki w Kleosinie. W 1987 r. nową siedzibą archiwum stają się dwa pomieszczenia na Wydziale Mechanicznym przy ulicy Wiejskiej 45 C.

Do 2009 r. Archiwum funkcjonowało w strukturze organizacyjnej przy Biurze Rektora, natomiast w 2010 r. zostało włączone w strukturę organizacyjną Biblioteki. Od 1 września 2021 r. Archiwum Uczelniane i Centrum Historii jest jednostką administracji centralnej Uczelni.

Ekspozycja znajduje się w byłej sali senatu na Wydziale Mechanicznym przy ulicy Wiejskiej 45 C. Oficjalne otwarcie Centrum Historii Politechniki Białostockiej im. inż. Mirosława Bujanowskiego odbyło się 1 grudnia 2021 r.

Działalność archiwalna, informacyjna i edukacyjna

Archiwum Uczelniane i Centrum Historii prowadzi działalność archiwalną i informacyjno-naukową. Współpracuje z jednostkami organizacyjnymi Uczelni w zakresie prawidłowego postępowania z dokumentacją oraz przygotowania jej do przekazania.

Ponadto przechowuje, opracowuje i zabezpiecza przejętą dokumentację. Gromadzi także obiekty związane z historią Uczelni. Prowadzi również kwerendy wewnątrz posiadanego zasobu do celów służbowych i naukowo-badawczych. Udostępnia materiały archiwalne i dokumentację niearchiwalną oraz udostępnianie niepublikowane prace dyplomowe oraz rozprawy doktorskie. Prowadzi też działalność informacyjną, edukacyjną oraz popularyzatorską.