Jak wykorzystać unikatowy potencjał wdrożeniowy Politechniki Białostockiej? Co jeszcze można zrobić, by pomysły realizowane na uczelni osiągnęły gotowość do komercjalizacji?
Nad tymi zagadnieniami zastanawiali się dr hab. inż. Sławomir Obidziński, prof. PB z Wirtualnego Akceleratora Komercjalizacji Politechniki Białostockiej, dr Łukasz Siemieniuk – dyrektor Akademickiego Inkubatora Przedsiębiorczości oraz wydziałowi brokerzy innowacji: dr inż. Roman Trochimczuk (Wydział Elektryczny), dr inż. Mirosław Omieljanowicz (Wydział Informatyki), dr inż. Romuald Ziółkowski (Wydział Inżynierii Zarządzania), dr inż. Piotr Borkowski (Wydział Mechaniczny). Spotkanie odbyło się 3 lipca 2024 r.
– Podczas spotkania omawialiśmy dalsze możliwości pozyskiwania nowych, ciekawych, innowacyjnych projektów, które przede wszystkim mają przełożyć się na sukcesy kadry akademickiej Politechniki Białostockiej. Chodzi o wyjście naprzeciw potrzebom rynku, tak aby pomysły, które są realizowane w ramach standardowej działalności akademickiej, zaczęły być komercjalizowane i osiągały komercyjne sukcesy – wyjaśnia dr Łukasz Siemieniuk, dyrektor Akademickiego Inkubatora Przedsiębiorczości, zarządzający WAK.
Podczas spotkania omówiono aktualny postęp prac nad projektami, które otrzymały finansowanie w ramach Akceleratora wynoszące ponad 300 000 zł oraz zidentyfikowano nowe możliwości wspierania innowacji i komercjalizacji wyników badań akademickich. Dyskutowano również o strategiach dalszego rozwoju i wzmacniania współpracy między uczelnią a przemysłem, co ma kluczowe znaczenie dla realizacji misji akceleratora i przyczyniania się do dynamicznego rozwoju gospodarki regionu.
– W konkursie „PB Ekspres do Innowacji”, który rozstrzygnęliśmy w czerwcu br. wybraliśmy 5 wyróżniających się projektów zgłoszonych przez kadrę akademicką Politechniki Białostockiej i zdecydowaliśmy o przyznaniu finansowania na powstanie ich demonstratorów. Jestem przekonany, że każdy z nich ma szansę znacząco przyczynić się do rozwoju naszej gospodarki. Obecnie skupiamy się na tym, aby każdy z tych projektów przeszedł płynnie przez kolejne etapy rozwoju, tak by docelowo móc funkcjonować komercyjnie. Nie chcemy jednak zamykać się wyłącznie na tych działaniach i podczas spotkań roboczych Wirtualnego Akceleratora planujemy kolejne elementy związane z naszą aktywnością zmierzającą do szerzenia postaw proprzedsiębiorczych w środowisku akademickim Politechniki Białostockiej – dodaje dr Łukasz Siemieniuk.
Wirtualny Akcelerator Komercjalizacji Politechniki Białostockiej zaprasza do współpracy całe środowisko akademickie. Zgłoszenia, pytania i uwagi należy kierować na adres mailowy: wak@pb.edu.pl lub kontaktować się bezpośrednio z dr. Łukaszem Siemieniukiem, dyrektorem AIP – odpowiedzialnym za bieżącą pracę Wirtualnego Akceleratora Komercjalizacji.
Wirtualny Akcelerator Komercjalizacji Politechniki Białostockiej
Wirtualny Akcelerator Komercjalizacji Politechniki Białostockiej został powołany Zarządzeniem nr 116/2023 Rektora Politechniki Białostockiej z dnia 6 grudnia 2023 roku w sprawie utworzenia Wirtualnego Akceleratora Komercjalizacji, w celu realizacji przez Politechnikę Białostocką zlecenia Ministra Edukacji i Nauki z dnia 13 października 2022 r. pn. „Politechniczna Sieć VIA CARPATIA im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego”.
We wskazanym zarządzeniu powołani zostali Wydziałowi Brokerzy Innowacji. Do pełnienia funkcji Brokerów zostały wyznaczone następujące osoby:
- dr inż. arch. Adam Jakimowicz – Wydział Architektury;
- dr inż. Piotr Ofman – Wydział Budownictwa i Nauk o Środowisku;
- dr inż. Roman Trochimczuk – Wydział Elektryczny;
- dr inż. Mirosław Omieljanowicz – Wydział Informatyki;
- dr inż. Romuald Ziółkowski – Wydział Inżynierii Zarządzania;
- dr inż. Piotr Borkowski – Wydział Mechaniczny.
Głównym zadaniem Wydziałowych Brokerów Innowacji – jest identyfikacja projektów, które są realizowane na wydziałach Politechniki Białostockiej i charakteryzują się wysokim potencjałem innowacyjnym i komercyjnym:
- Brokerzy, jako osoby aktywnie zaangażowani w środowisko akademickie danego wydziału, w celu identyfikacji projektów badawczo-rozwojowych o potencjale biznesowym.
- Utrzymywanie przez Brokerów stałego kontaktu z pracownikami : naukowymi, badaczami i studentami – wspierając ich w identyfikacji obszarów, w których można rozwijać swoje zainteresowania.
Poszukujemy :
- Projektów zmierzających do komercjalizacji i potencjalnej akceleracji w ramach WAK PB, obejmujących w szczególności prace badawczo-rozwojowe zmierzające do podwyższenia gotowości technologicznej rozwiązania technicznego stanowiącego wynik prac badawczych lub rozwojowych;
- Zespołów Projektowych, w skład których wchodzą co najmniej 2 osoby spośród pracowników badawczych, badawczo-dydaktycznych lub inżynieryjno-technicznych Politechniki Białostockiej. Ponadto w skład Zespołu Projektowego mogą wchodzić Doktoranci, Studenci oraz pracownicy dydaktyczni z Uczelni Partnerskich. W skład Zespołu Projektowego mogą również wchodzić osoby niezwiązane z Uczelnią Partnerską stosunkiem pracy, których udział jest niezbędny do realizacji zadań projektowych, pod warunkiem przeniesienia autorskich praw majątkowych oraz praw własności przemysłowej na Uczelnię Partnerską, w której zatrudniony jest Lider Zespołu;
Chcemy stworzyć wewnętrzną bazę projektów potrzebujących wsparcia akceleracyjnego, tak aby nasze działania ukierunkować pod potrzeby pomysłodawców z Politechniki Białostockiej.
Czytaj także:
PB Ekspres do Innowacji – wyniki konkursu
Opis działania Komercjalizuj z sąsiadem. Budowa Wirtualnego Akceleratora Komercjalizacji
Oferta usług badawczo-rozwojowych Politechniki Białostockiej
Utworzenie Wirtualnego Akceleratora Komercjalizacji (WAK) to jedno z zadań realizowanych w ramach Politechnicznej sieci VIA CARPATIA im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego. Należy ono do działania nr 9 „Komercjalizuj z sąsiadem”, którego celem jest wykorzystanie potencjału oraz know–how w zakresie B+R trzech uczelni technicznych wchodzących w skład sieci: Politechniki Białostockiej, Politechniki Lubelskiej oraz Politechniki Rzeszowskiej im. Ignacego Łukasiewicza.