UCI PB Przegląd Cyfrowy nr 2

24-01-2024
Obraz zawierający tekst, logo, grafiki.

1. Odkryj świat IT z Women Go Tech: 10 000 miejsc na bezpłatnym kursie discovery wspieranym przez Google.org!

Women Go Tech, organizacja non-profit, oferuje aż 10 tysięcy miejsc na kursie Discovery, który powstał przy wsparciu Google.org. Kurs ten, odbywający się w formie zdalnej, otwarty jest dla wszystkich kobiet zainteresowanych zdobyciem umiejętności niezbędnych do pracy w sektorze IT.

Discovery to nie tylko szansa na naukę, ale również możliwość odkrywania nowych ścieżek kariery w dziedzinie IT i inżynierii. Uczestniczki kursu mają okazję przyjrzeć się 11 różnym rolom w świecie nowoczesnych technologii, co pozwala im dokładnie zdecydować, w którym kierunku chcą podążać.

Kurs Discovery Women Go Tech trwa 12 tygodni i obejmuje obszary takie jak cyberbezpieczeństwo, zarządzanie projektami IT, rozwój back-endu i front-endu, analiza biznesowa, analiza danych, a także wprowadzenie do różnych języków kodowania i branży gier. Prowadzą go eksperci z firm takich jak Google, Nord Security, Vinted, Accenture i Wix.com, co gwarantuje zdobycie zarówno wiedzy, jak i praktycznych umiejętności. Kurs dostępny jest w języku angielskim, z opcją napisów w języku polskim.

Aby zapisać się na kurs, wystarczy wypełnić formularz na stronie Women Go Tech.

Dla polskich uczestniczek dostępny jest również kod rabatowy POLSKA, który umożliwia uzyskanie darmowego dostępu do treści kursu.

2. Bezpłatne Szkolenie z Excela: Makra, Formatowanie Warunkowe i Triki – 27 stycznia o 10:00!

27 stycznia 2024 r. o godzinie 10:00 zaplanowane jest kolejne bezpłatne szkolenie z obszaru Excela. Szkolenie skierowane jest zarówno do początkujących, chcących rozwijać umiejętności, jak i do doświadczonych użytkowników Excela. Tematy najbliższego szkolenia obejmą m.in. makra w Excelu, formatowanie warunkowe oraz najefektywniejsze triki. Zapisy i udział są całkowicie darmowe.

Więcej informacji oraz możliwość zapisu na stronie Mega Sobota z Excelem.

3. Spotkania o Dostępności Cyfrowej: dostępne środy.

Zapraszamy na cykliczne spotkania organizowane przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów poświęcone tematyce dostępności cyfrowej. Spotkania odbywają się regularnie w ostatnią środę miesiąca. Podczas spotkań eksperci udzielą odpowiedzi na pytania związane z obowiązującymi przepisami dotyczącymi dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych publicznych podmiotów.

Najbliższe spotkanie odbędzie się 31 stycznia 2024 r. na platformie MS Teams, w godzinach 12:00-13:30. Pytania na żywo można zadawać zarówno głosowo, jak i poprzez czat.

Terminy kolejnych spotkań dostępne są na stronie portalu Gov.pl – Dostępne środy.

4. Artykuł „Przekręt na 50 koła i wszystkie inne też” – Poznaj Sposoby Ochrony Przed Oszustwami Online.

Zapraszamy do przeczytania artykułu „Przekręt na 50 koła i wszystkie inne też” stworzonego przez zespół CodeTwo i HRejterzy, poświęconego najpopularniejszym cyber-przekrętom. Artykuł ten prezentuje skalę zjawiska oraz dostarcza praktycznych wskazówek dotyczących radzenia sobie z różnymi formami oszustw internetowych.

W Polsce nieustannie wzrasta liczba osób starszych, które padają ofiarami oszustów, a metody, takie jak działanie „na wnuczka” czy „na policjanta”, stają się coraz bardziej wyrafinowane. Artykuł porusza również inne formy cyber-przekrętów, takie jak fałszywe SMS-y z gazowni/elektrowni, oszustwa telefoniczne z banku prowadzące do zerowania kont, fałszywe zbiórki oraz deepfake, który czasem trudno odróżnić od rzeczywistości. Nie tylko osoby starsze są narażone na tego typu zagrożenia, ale wszyscy stajemy się potencjalnymi ofiarami.

Zapoznaj się z artykułem, aby dowiedzieć się, jak rozpoznawać i unikać cyber-przekrętów oraz jak zabezpieczyć się przed nimi.