5. wydanie Przeglądu Cyfrowego UCI PB!

14-03-2024
Obraz zawierający tekst, logo, grafiki.

1. Sherlock Holmes XXI wieku – poznaj SQL i rozwiąż kryminalną zagadkę

Bezpłatny weekendowy warsztat z SQL dla początkujących, organizowany przez Stację IT. Spotkanie odbędzie się online 17 marca 2024 roku w godz. 09:00-13:00. Warsztat poprowadzi Piotr Menclewicz, doświadczony analityk danych specjalizujący się w pracy z SQL i Pythonem. Podczas warsztatów uczestnicy będą mieli okazję nabycia praktycznych umiejętności w fundamentalnych operacjach SQL, obejmujących m.in. pobieranie danych, sortowanie i łączenie tabel. Wszelkie informacje, zapisy i szczegóły dostępne są na stronie organizatora.

1. Podstawowe zasady higieny cyfrowej w pracy i w życiu prywatnym – szkolenie dla każdego

W dniu 21 marca 2024 r. odbędzie się szkolenie dotyczące bezpiecznego korzystania z usług cyfrowych, prowadzone przez ekspertów z Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej – Państwowego Instytutu Badawczego. Program szkolenia obejmuje tematy takie jak profilaktyka cyberzagrożeń, bezpieczne uwierzytelnianie, ochrona danych oraz postępowanie w przypadku incydentu cyberbezpieczeństwa. Uczestnicy będą mieli możliwość zadawania pytań online. Rejestracja jest możliwa do 20.03.2024 r. do godz. 13:00 na stronie portalu Gov.pl.

1. Nie kupuj tej dziewczynie biletu na pociąg! I temu Panu też nie…

Zapraszamy do lektury artykułu serwisu Niebezpiecznik.pl o wyłudzeniach na polskich dworcach. Dzisiejsze metody oszustw potrafią zaskoczyć i uśpić czujność nawet najbardziej zorientowanych na ten temat osób. Udostępniamy ten artykuł  ku przestrodze, gdyż historia oszustki może przydarzyć się każdemu.

1. Czy mamy wśród nas pasjonatów bezpieczeństwa komputerowego? OUCH!

Jeżeli tak, to zachęcamy do odwiedzenia strony OUCH! Ten regularny, bezpłatny biuletyn oferuje zwięzłe, interesujące artykuły na temat bezpieczeństwa komputerowego oraz praktyczne wskazówki dotyczące ochrony siebie, swoich bliskich i organizacji, w której pracujemy. Biuletyn jest dostępny w aż 22 językach, a polska wersja jest publikowana od 2011 roku dzięki CERT Polska i SANS Institute. Poniżej znajdują się tematy ostatnich artykułów polskich wydań:

• 02/2024 Kradzież tożsamości: Zapobieganie, wykrywanie i reagowanie
  • 01/2024 Kody QR
  • 12/2023 Siła haseł
  • 11/2023 Zaatakowali mnie hakerzy, co teraz?