Strategia społecznej odpowiedzialności
Netykieta (ang. netiquette, zbitka wyrazowa: net – z ang. sieć i etykieta) – to zbiór zasad dotyczących dobrego, bezpiecznego zachowania w internecie, którego przestrzegają użytkownicy sieci m.in. w portalach społecznościowych. Netykieta zakłada, że odnosimy się do siebie z szacunkiem w sieci, choć stosowanie jej zasad „w realu” jest tak samo ważne. Zasady te w sposób niepisany obowiązują od dawna, ale warto sformułować te kluczowe, by pamiętać o nich w momencie publikowania treści w internecie.
Netykieta Politechniki Białostockiej to zbiór 11 najważniejszych zasad zachowania w sieci – taki internetowy savoir-vivre. Jako uczelnia odpowiedzialna społecznie, promujemy dobre praktyki komunikacji z innymi użytkownikami sieci za pośrednictwem kanałów internetowych uczelni m.in. mediów społecznościowych, w oparciu o takie wartości jak szacunek, bezpieczeństwo, prawda i kultura. Chcemy dbać o swobodę wypowiedzi, ale w odpowiedzialny i przemyślany sposób.
Zasady naszej netykiety są uniwersalne, więc mogą być stosowane przez wszystkich użytkowników sieci. Stworzyliśmy je głównie z myślą o studentach i pracownikach Politechniki Białostockiej, którzy publikują posty, zamieszczają komentarze i wszelkie informacje w internecie.
Słowa mają wielką moc – mogą uczyć, inspirować, przekonywać, ale i …powodować niepotrzebne konflikty, obrażać czyjeś uczucia, a nawet fałszować rzeczywistość. Przyjęte przez nas zasady służą naszej społeczności akademickiej. Pytajmy, dyskutujmy, informujemy po to by, budować dialog i wspierać społeczność akademicką. Każda dyskusja, nawet ta najbardziej zacięta, jest wartościowa, o ile jej uczestnicy traktują siebie z szacunkiem.

Odnoś się do innych z szacunkiem w internecie.
Nie obrażaj, nie poniżaj, nie wyśmiewaj. Traktuj wszystkich na równi. Nie rób nikomu tego, co Tobie niemiłe.

Zasady netykiety są uniwersalne.
Obowiązują zarówno w mediach społecznościowych, jak i w politechnicznej poczcie służbowej, z której korzystają pracownicy uczelni. To forum wymiany informacji służbowych, nie prywatny kanał komunikacji.

Mówi się: zgoda buduje, a niezgoda rujnuje.
Coś w tym jest. Zamiast prowokować innych do niepotrzebnych kłótni, lepiej wykorzystaj swoją energię w konstruktywnym celu. Jeśli padłeś ofiarą zaczepek internetowych trolli, nie wchodź z nimi w interakcję. Stracisz tylko czas i nerwy.

Nie hejtuj i nie bądź obojętny na hejt.
Reaguj, gdy ktoś jest poniżany lub niesłusznie posądzony o złe intencje lub czyny. Każdy popełnia błędy, Ty również, więc warto zachować ostrożność w krytykowaniu innych.


Nie chcesz być posądzony/a o zniesławienie albo najzwyczajniej o głupi wybryk?
Publikuj z głową. Korzystaj z faktów, merytorycznych informacji, a nie z podejrzeń czy domysłów. Zastanów się czy twój post lub komentarz warto upublicznić i czy inni będą mieli ochotę to przeczytać. Unikaj publikowania dygresji, niezwiązanych z głównym tematem dyskusji. Lepiej się zastanowić, niż się potem wstydzić.

Uważaj na to, co mówisz i jak mówisz.
Stosuj odpowiednie słownictwo, pozbawione wulgaryzmów. Łacina jest piękna, ale ta antyczna. Twój język w sieci to twoja wizytówka. Niewłaściwy komentarz można usunąć, ale złe wrażenie pozostawione po sobie – zostaje w pamięci użytkowników na dłużej.

Nigdy nie wiadomo kto jest po drugiej stronie monitora.
Nie publikuj w sieci wrażliwych danych, prywatnych informacji czy zdjęć i filmów. Otrzymałeś dyplom? Super! Pochwal się nim, ale nie pokazuj wyraźnie odręcznego podpisu, który na nim widnieje. Ktoś może wykorzystać go w złych celach.

Czasami działamy bez zastanowienia.
Warto jednak sprawdzić czy udostępniana przez nas wiadomość pochodzi z wiarygodnego źródła, by nie rozpowszechniać fałszywych informacji.

Nie wysyłamy łańcuszków szczęścia ani zbędnych linków.
– mogą zawierać wirusy i być wykorzystane przez cyberprzestępców. Nie zasypujmy też innych reklamami, czy też mailami, które niekoniecznie mogą być dla nich interesujące.

Szanujesz swoją pracę?
Szanuj także cudzą. Ktoś się napracował nad danym zdjęciem czy tekstem. Nie kradnij cudzej własności intelektualnej, zawsze wskazuj autora lub link do źródła, z którego korzystasz.

Miej wyczucie.
Czasami warto zakończyć dyskusję nim osiągnie stopień wrzenia. Nie zawsze musisz mieć ostatnie słowo. Weź dwa głębokie wdechy, policz do dziesięciu, ochłoń. Lub po prostu wyłącz internet. Świat offline oferuje dużo więcej wrażeń.