Politechnika Białostocka gościła eksperta – dr. hab. Wojciecha Łukasza Dragana, prof. UJ

19-01-2024
wykład prof. Dragan z UJ

Politechnika Białostocka wdrożyła pilotażowy program profilaktyki zdrowia psychicznego jako jeden z elementów projektu PB Dostępna. W ramach programu prowadzimy wykłady i warsztaty dla pracowników uczelni poświęcone tematyce zdrowia psychicznego. Za nami pierwszy wykład w tym roku. Gościliśmy eksperta z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Dr hab. Wojciech Łukasz Dragan, prof. UJ poprowadził spotkanie na Wydziale Budownictwa i Nauk o Środowisku pt. „Geny czy środowisko. Co sprawia, że pogarsza się nasze zdrowie psychiczne?”.

W wykładzie, który odbył się 19 stycznia 2024 r. wzięła udział społeczność PB, w tym władze uczelni oraz wydziału. Politechnika Białostocka, która realizuje strategię społecznej odpowiedzialności zwraca szczególną uwagę na potrzeby zarówno pracowników, jak i studentów w kwestii profilaktyki zdrowia psychicznego.

Według raportu badań społeczności prowadzonych wśród społeczności Politechniki Białostockiej „Co czwarty Polak (26,46% populacji) miał przynajmniej raz w życiu rozpoznane zaburzenie zdrowia psychicznego, w ostatnich 12 miesiącach jakieś zaburzenie stwierdzono u 7,93% Polaków, a w ostatnim miesiącu u 3,52%2.” Czy winę za pogarszające się zdrowie psychiczne ponosi otoczenie? A może to kwestia kodu genetycznego?

Prof. dr hab. Wojciech Łukasz Dragan to znawca genetyki zachowania, która mówi, że na zachowanie mają wpływ zarówno cechy dziedziczone, jak też czynniki środowiskowe. Do tych ostatnich uczeni zaliczają jednak również faktory biologiczne.

Ekspert w trakcie wykładu na naszym kampusie zgłębił założenia najważniejszych metod genetyki zachowania oraz zaprezentował najbardziej istotne wnioski z prowadzonych z ich wykorzystaniem badań dotyczących zdrowia psychicznego. Na podstawie tych danych wskazał sugestie dotyczące profilaktyki zdrowia psychicznego.

Prowadzący: dr hab. Wojciech Łukasz Dragan, prof. UJ, pracownik Instytutu Psychologii Wydziału Filozoficznego Uniwersytetu Jagiellońskiego. Wiceprzewodniczący (sekretarz) Komitetu Psychologii PAN. Jego zainteresowania naukowe skupiają się wokół problematyki biologicznych postaw zachowania, roli stresu i czynników wczesnodziecięcych w rozwoju, pomiaru zmiennych psychologicznych oraz uwarunkowań orientacji seksualnej i tożsamości płciowej. Współautor i autor kilkudziesięciu artykułów naukowych opublikowanych w czasopismach polskich i zagranicznych. Autor monografii „Temperament w pierwszym roku życia. Uwarunkowania genetyczne i środowiskowe” uhonorowanej w 2015 roku Nagrodą Teofrasta dla najlepszej książki psychologicznej. Laureat nagród i stypendiów związanych z dorobkiem naukowym (m.in. nagroda Prezesa PAN im. Malewskiego, Nagroda Naukowa Tygodnika Polityka). Autor bloga popularnonaukowego dotyczącego pogranicza psychologii, genetyki i neuronauki.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z wykładu: