Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją
21-02-2025
Depresja jest wynikiem kilku mechanizmów, wyróżnia się kilka hipotez dotyczących powstawania choroby. Wśród czynników, które przyczyniają się do jej występowania należy wymienić: sytuacje i wydarzenia życiowe, czasami sięgające dzieciństwa, styl życia (ograniczenie snu i aktywności fizycznej, eksploatacyjny model funkcjonowania), obecność przewlekłej choroby, niepełnosprawności, uzależnienie od alkoholu, tytoniu lub innych substancji, brak procesu odpoczynku i regeneracji, brak stabilności i nietrwałe poczucie bezpieczeństwa.
Pamiętać musimy, że depresja nie powstaje z dnia na dzień. Może się objawiać na wiele różnych sposobów, ale to, co łączy ludzi doświadczających tej choroby to ból i cierpienie psychiczne. Depresja to nie to samo, co smutek czy melancholia. Do niektórych objawów można zaliczyć: przygnębienie, poczucie beznadziei, utratę zainteresowania hobby i aktywnościami, problemy z koncentracją, poczucie winy, bezwartościowości, myśli samobójcze. Pierwsze objawy często dotyczą zmiany rytmu okołodobowego oraz zmian apetytu. Dlatego tak ważna jest znajomość i obserwacja samego siebie.
Jeśli podejrzewasz u siebie depresję, nie czekaj, aż problem sam się rozwiąże. Im wcześniej sięgniesz po pomoc, tym większe masz szanse na powrót do zdrowia.
Anonimowa pomoc psychologów dla studentów i pracowników Politechniki Białostockiej – zobacz.
Pamiętaj, kiedy jest Ci trudno, warto rozmawiać otwarcie z bliskimi, zadbać o siebie poprzez regularną aktywność fizyczną, zdrową dietę, sen i relaksację. Nie izoluj się, spędzaj czas z bliskimi, angażuj się w życie społeczne.
Jeżeli ktoś z Twoich bliskich boryka się z trudnościami psychicznymi, podstawową formą wsparcia jest sama Twoja obecność i zachęcanie po sięgnięcie po pomoc u specjalisty.
Światowy Dzień Walki z Depresją to doskonała okazja, aby przypomnieć sobie i innym, że zdrowie psychiczne jest równie ważne jak zdrowie fizyczne. Nie ignorujmy problemu depresji, rozmawiajmy o nim otwarcie i szukajmy pomocy, gdy jej potrzebujemy.
Z depresją się nie walczy, depresji się zapobiega, a kiedy trzeba – leczy.
Dbaj o swoje zdrowie psychiczne. Pomoże Ci w tym sztuka zdrowego i zrównoważonego życia – obejrzyj wideo z wykładu, który odbył się w PB w ramach programu Profilaktyki Zdrowia Psychicznego.
Więcej o wykładzie „Rozwijanie uważności. Sztuka zdrowego i zrównoważonego życia”, który prowadził dr hab. n. med. Paweł Holas, prof. UW – psychiatra, nauczyciel i superwizor treningów uważności, psychoterapeuta i superwizor terapii behawioralno-poznawczej – sprawdź na stronie.
Warto poczytać:
- https://pacjent.gov.pl/jak-zyc-z-choroba/kiedy-smutek-jest-choroba
- https://forumprzeciwdepresji.pl/
- https://twarzedepresji.pl/
Kinga Jatkowska-Łukaszuk