Mózg – niesamowite narzędzie
18-12-2024Według badań nieświadomość stanowi 95% umysłu, człowiek więc słabo zna i rozumie samego siebie, dlatego powinniśmy być wobec siebie wyrozumiali – przekonywał podczas swojego wykładu w Politechnice Białostockiej kognitywista i biolog dr hab. Maciej Błaszak z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Podczas kolejnego spotkania w ramach profilaktyki zdrowia psychicznego w PB studenci i pracownicy uczelni dowiedzieli się, że mózg lubi robić rzeczy wystarczająco dobrze. Istotne dla naszego samopoczucia jest nauczenie się wyboru priorytetów – nie da się robić wszystkiego, a multitasking nie istnieje.
Najważniejszą inteligencją jest inteligencja społeczna, a mózg człowieka w ewolucji znacznie się powiększył po to, abyśmy mogli komunikować się z innymi ludźmi. To jedna z największych kompetencji człowieka. Maciej Błaszak udowadniał, że mózg służy do tego, aby człowiek odniósł sukces społeczny. Wykładowca zachęcał do refleksji w nadchodzącym okresie świątecznym, nad tym ile mamy czasu wolnego, jak go spędzamy, czy jesteśmy zadowoleni ze swojego życia. Przypomniał także, że atmosfera w pracy wpływa na to, co dzieje się w domu i odwrotnie.
Jak więc możemy poprawić swoje samopoczucie? Przede wszystkim wpływ mają kontakty z rodziną, przyjaciółmi i znajomymi, Maciej Błaszak przekonywał, że spotkania online nie mają takiego oddziaływania jak spotkania na żywo. Na samopoczucie ogromny wpływ mają także emocje, które są odpowiedzialne za podjęcie decyzji, zanim uruchomi się myślenie. Z tego powodu kara nikogo nie zachęca, chroni tylko przed nieprawidłowymi zachowaniami, istotne jest wsparcie, pozytywna ocena, docenienie, które dodają skrzydeł. Do innych czynników oddziałujących na nasze samopoczucie zaliczamy między innymi aktywność fizyczną, przeciwzapalną dietę, prawidłową komunikację, sprawiedliwe traktowanie.
Pamiętajmy, że coś, co wygląda na problem tkwiący w człowieku, często jest problemem tkwiącym w sytuacji. A coś, co wygląda na lenistwo, często jest zmęczeniem. Dbajmy więc o siebie, także o siebie wzajemnie.
Wykład sfinansowany został w ramach programu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego pod nazwą Politechniczna Sieć VIA CARPATIA im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego.
Kinga Jatkowska-Łukaszuk