Geny czy środowisko. Co sprawia, że pogarsza się nasze zdrowie psychiczne?

04-01-2024

19 stycznia 2024 r. o godz. 12:15 zapraszamy na kolejny wykład z cyklu profilaktyki zdrowia psychicznego w Politechnice Białostockiej. Spotkanie odbędzie się w auli C na Wydziale Budownictwa i Nauk o Środowisku.

Tytuł: Geny, środowisko, a może jedno i drugie? Co sprawia, że pogarsza się nasze zdrowie psychiczne?

Treść: Jaka jest przyczyna powstawania zaburzeń psychicznych? Czy dziedziczymy je po przodkach? Czy środowisko jest głównym, czy modyfikującym czynnikiem pogorszenia stanu zdrowia psychicznego? Na te i inne pytania próbują odpowiedzieć badania umiejscowione na styku genetyki zachowania, psychologii klinicznej i psychiatrii. W trakcie wykładu zgłębimy założenia najważniejszych metod genetyki zachowania oraz odczytamy najbardziej istotne wnioski z prowadzonych z ich wykorzystaniem badań dotyczących zdrowia psychicznego. Na podstawie tych danych, w podsumowaniu wykładu poznamy sugestie dotyczące profilaktyki zdrowia psychicznego.

Prowadzący: dr hab. Wojciech Łukasz Dragan, prof. UJ, pracownik Instytutu Psychologii Wydziału Filozoficznego Uniwersytetu Jagiellońskiego. Wiceprzewodniczący (sekretarz) Komitetu Psychologii PAN. Jego zainteresowania naukowe skupiają się wokół problematyki biologicznych postaw zachowania, roli stresu i czynników wczesnodziecięcych w rozwoju, pomiaru zmiennych psychologicznych oraz uwarunkowań orientacji seksualnej i tożsamości płciowej. Współautor i autor kilkudziesięciu artykułów naukowych opublikowanych w czasopismach polskich i zagranicznych. Autor monografii „Temperament w pierwszym roku życia. Uwarunkowania genetyczne i środowiskowe” uhonorowanej w 2015 roku Nagrodą Teofrasta dla najlepszej książki psychologicznej. Laureat nagród i stypendiów związanych z dorobkiem naukowym (m.in. nagroda Prezesa PAN im. Malewskiego, Nagroda Naukowa Tygodnika Polityka). Autor bloga popularnonaukowego dotyczącego pogranicza psychologii, genetyki i neuronauki.