26-04-2023

Depresja jest chorobą z pozoru znaną, ponieważ mówi się o niej często, ale czy przez każdego jest rozumiana w ten sam sposób? Na całym świecie depresja dotyka 350 milionów osób. W Polsce choruje na nią około półtora miliona. Jednocześnie pojęcie depresji jako kryzysu psychicznego nadal nie jest powszechne. Objawy depresji zbyt często są bagatelizowane, a jej fizyczne oznaki przypisywane innym dolegliwościom. Gdy jednak dojdzie do diagnozy, okazuje się, że nic o depresji nie wiemy.
Do objawów depresji należy m. in.:
- spadek energii i ciągłe zmęczenie;
- smutek, zły nastrój, drażliwość utrzymujące się przez większość dnia przez ponad dwa tygodnie;
- obojętność – również wobec rzeczy, które Twojej bliskiej osobie sprawiały do tej pory radość;
- zaburzenia snu np. bezsenne noce lub ciągłe zmęczenie w ciągu dnia;
- płaczliwość.
Utrzymywanie się przynajmniej 3 z wyżej wymienionych objawów przez okres minimum 2 tygodni, może świadczyć o depresji. Po pojawieniu się jakichkolwiek podejrzeń najważniejsze jest zapewnienie holistycznej pomocy pod okiem specjalisty. Pierwszym krokiem może być jednak rozmowa z bliskimi, którzy zapewniając wsparcie społeczne pomogą w podjęciu decyzji o wizycie u specjalisty. Depresja jest chorobą, dlatego tak jak każda inna wymaga leczenia. Jej zdiagnozowanie nie jest wyrokiem, ponieważ da się ją leczyć, a przede wszystkim całkowicie wyleczyć.
14 czerwca 2023 roku Dzień Zdrowia Psychicznego w Politechnice Białostockiej.
Więcej szczegółów https://pb.edu.pl/pzp/
Działanie realizowane jest w ramach projektu „PB Dostępna” współfinansowanego przez Unię Europejską z Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój.