Startuje konkurs „Niesamowita Maszyna”! Do wygrania indeksy na studia!
16-04-2021
Zapraszamy uczniów szkół średnich z całej Polski do udziału w niesamowitej zabawie i rywalizacji. Stawką są indeksy na wybrane kierunki studiów oraz nagrody pieniężne. Wymarzone studia są w zasięgu ręki!
Co należy zrobić? Zadanie konkursowe polega na stworzeniu urządzenia na wzór maszyny Rube’a Goldberga, w którym połączone ze sobą mechanizmy, działające na zasadzie domina, doprowadzają do końcowego, efektownego finału. Liczą się kreatywność, ciekawe zastosowania zasad fizyki oraz pasja do konstruowania.
Genialne pomysły należy doceniać! Dlatego zwycięzcom dajemy coś cennego – przepustkę do przyszłości!
Laureaci konkursu (osoba lub zespół) otrzymują nagrody:
- I miejsce – laureat otrzymuje nagrodę pieniężną w wysokości 5 000 złotych oraz indeks na studia na kierunki oferowane przez Politechnikę Białostocką do wyboru na:
-
- Wydziale Architektury (po zdaniu egzaminu z rysunku),
- Wydziale Budownictwa i Nauk o Środowisku,
- Wydziale Elektrycznym,
- Wydziale Mechanicznym,
- Wydziale Inżynierii Zarządzania.
- II miejsce – nagroda pieniężna o wartości 2 000 zł
- III miejsce – nagroda pieniężna o wartości 1500 zł
- Opiekun – mentor zwycięskiej drużyny – nagroda pieniężną o wartości 1 000 zł
- Szkoła ponadpodstawowa, w której uczą się zwycięzcy konkursu (warunek: wszyscy członkowie zespołu są uczniami tej samej szkoły) – nagroda pieniężna o wartości 500 zł
By wziąć udział w konkursie należy skonstruować maszynę, nagrać filmik, przygotować opis oraz wypełnić formalności.
- Konstruuj/nagrywaj
Urządzenie można budować w pojedynkę lub w zespole (maksymalnie 3-osobowym), zawsze pod nadzorem pełnoletniego opiekuna. Działanie gotowej maszyny należy sfilmować i wraz z krótkim opisem reakcji łańcuchowej i etapów powstawania urządzenia opublikować w serwisie YouTube (clip do 2 minut).
Należy pamiętać, by w tytule filmu wpisać nazwę konkursu, czyli „Niesamowita Maszyna” oraz zwrot identyfikujący projekt.
Warto odpowiednio zaprezentować walory maszyny, bo zebrane pod filmem polubienia są elementem oceny konkursowej.
Plik z filmem, link do filmu umieszczonego na portalu YouTube oraz opis należy przesłać na adres mailowy: promocja@pb.edu.pl do 17 maja 2021 r.
- Wypełnij formalności
Na początek warto zapoznać się z Regulaminem Konkursu
Należy pamiętać o przesłaniu wypełnionych dokumentów:
– Zezwolenie na utrwalanie i rozpowszechnianie wizerunku (osoba pełnoletnia)
– Zezwolenie na utrwalanie i rozpowszechnianie wizerunku i zgoda rodzica na udział w konkursie osoby niepełnoletniej
– Wykaz członków zespołu autorskiego oraz opiekuna.
Dokumenty dostępne są tutaj: niesamowitamaszyna/regulaminy
Należy je przesłać do 17 maja 2021 r. na adres mailowy: promocja@pb.edu.pl
- Etap I – do 17 maja 2021 r. nadsyłanie dokumentów zgłoszeniowych oraz publikacja filmów konkursowych na serwisie YouTube.
Zbieranie polubień filmów opublikowanych na YouTube do 31.05. 2021r. - Etap II (wewnętrzny) – do 31 maja 2021 r. zamknięcie głosowania na YouTube, wyłonienie max. 10 zespołów, które otrzymają zaproszenie do rundy finałowej.
- Etap III – pierwsza połowa czerwca 2021 r. finał konkursu na Politechnice Białostockiej. Wybór zwycięzców i wręczenie nagród.
Najciekawsze „Niesamowite Maszyny” zmierzą się w czerwcu, w finale, który zostanie rozegrany na Politechnice Białostockiej (w zależności od sytuacji epidemicznej w wersji stacjonarnej lub online).
Prace obejrzy i oceni komisja konkursowa. Wytypuje maksymalnie 10 drużyn konstruktorskich, które zaprosimy na wielki finał na Politechnice Białostockiej (w zależności od sytuacji epidemicznej w wersji stacjonarnej lub online). A teraz już ostatnia prosta! Drużyny zaprezentują swoje działające maszyny, komisja wybierze najlepsze z nich. A te z pewnością będą zaskakiwały swoją kreatywnością!