Rektor Politechniki Białostockiej zachęca społeczność akademicką uczelni do udziału w akcji „Niech się zieleni”

04-10-2023
Rektor PB zaprasza do akcji niech się zieleni

Niemal 1200 krzewów i bylin! Tyle nowych roślin zazieleni nasz kampus!

A my wszyscy przyłożymy do tego rękę, a raczej łopatę!

W środę 18 października, o godz. 10.00 rozpoczynamy akcję „Niech się zieleni” wykładem inauguracyjnym pt. „Ekologia i akupunktura miasta”, a od godz. 11.00 zaczynamy akcję nasadzeń roślinności na naszym kampusie.

Przed budynkiem Wydziału Elektrycznego Politechniki Białostockiej wszyscy chętni będą mogli osobiście dołożyć swoją zieloną cegiełkę do naszego kampusu. Wystarczy założyć rękawice ogrodnicze, a nasi studenci na miejscu wskażą rośliny do zasadzenia i będą koordynować przedsięwzięcie. Wystarczy roślinę umieścić w dołku i przysypać ziemią! Gwarantujemy, że poczujecie się kwitnąco!

– Zachęcam całą naszą społeczność akademicką oraz społeczność Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego Politechniki Białostockiej do przyłączenia się do przedsięwzięcia pod nazwą „Niech się zieleni”. 18 października będziemy mogli własnymi rękami zrobić coś dobrego na rzecz rozwoju lokalnej bioróżnorodności, sadząc zieleń na naszym kampusie – zaprasza dr hab. inż. Marta Kosior-Kazberuk, prof. PB, Rektor Politechniki Białostockiej.

Akcja ma charakter ogólnouczelnianego przedsięwzięcia i liczymy na Wasz udział! Studenci, wykładowcy, pracownicy administracji, doktoranci – możecie przyczynić się do stworzenia przestrzeni rekreacyjnej, ale przede wszystkim zielonej oazy dla ptaków, owadów, zwierząt. Kaliny, róże, bodziszki, trzmieliny i wiele innych roślin znajdzie swój dom u nas! Będzie zielono i pięknie.

Przedsięwzięciu „Niech się zieleni” towarzyszą ciekawe wydarzenia o tematyce ekologicznej, prowadzone przez ekspertów naszej uczelni. Akcję zainauguruje wykład pt. „Ekologia i akupunktura miasta”, w którym mogą wziąć udział członkowie naszej społeczności (godz.10.00, Aula Duża, Wydział Elektryczny).

Więcej o wykładzie „Ekologia i akupunktura miasta”

Akcję nasadzeń zaplanowaliśmy w ramach warsztatów, które odbędą się w dwóch lokalizacjach i są skierowane do różnych grup. Pierwsza lokalizacja naszej akcji znajduje się przed budynkiem Wydziału Elektrycznego i mogą wziąć w niej udział członkowie  społeczności PB. Kolejne warsztaty zostaną zrealizowane na patio przy ALO PB. Wezmą w nich udział jedynie przedstawiciele społeczności liceum.

Koordynatorem akcji na terenie Politechniki Białostockiej jest dr inż. arch. Dorota Gawryluk, Katedra Budownictwa Zrównoważonego i Instalacji Budowlanych na Wydziale Budownictwa i Nauk o Środowisku.

Wsparciem w realizacji wydarzenia są członkowie Samorządu Studentów Politechniki Białostockiej oraz studenci kierunków architektury krajobrazu i gospodarki przestrzennej, a także studenci z Koła Naukowego Architektury Krajobrazu „Przestrzeń Zieleni” na Wydziale Budownictwa i Nauk o Środowisku Politechniki Białostockiej.

W ramach „Strategii Rozwoju Politechniki Białostockiej na lata 2021-2024 z perspektywą przedłużenia do 2030 r.” nasza Uczelnia opracowała i rozpoczęła proces wdrażania strategii zrównoważonego rozwoju pod nazwą „Moja Zielona Politechnika”. Jednym z naszych celów operacyjnych jest Zielony kampus. Wśród działań nakierowanych na osiągnięcie tego celu jest akcja nasadzeń roślinności pod nazwą „Niech się zieleni”.

Będziemy mieli pełne ręce roboty. Podejmujemy się bowiem wyzwania zasadzenia łącznie niemal 1200 roślin! Ale bez obaw! Nie będziemy robić tego w pojedynkę. Łączymy bowiem nasze siły.

grafika niech się zieleni

Szczegóły na stronie poświęconej akcji

(mz)