Cele i kierunki działań
Politechnika Białostocka dołączyła do grona „ambasadorów” zmian na rzecz zrównoważonego rozwoju. Globalne cele o kluczowym znaczeniu w tym zakresie zostały przyjęte przez 193 państw podczas Zgromadzenia Ogólnego Organizacji Narodów Zjednoczonych w 2015 r.
Świadomi odpowiedzialności za edukację i postęp naukowy, dążymy do rozwiązywania wyzwań społecznych, technicznych i środowiskowych, a także do wzorcowego zmniejszania środowiskowego śladu swojej działalności. Od lat podejmujemy działania prowadzące do niwelowania skutków degradacji środowiska, wdrażając technologie, prowadząc badania oraz przekazując wiedzę w nurcie poszanowania zasad zrównoważonego rozwoju.
Kształcąc przyszłych liderów i specjalistów zmierzamy w kierunku społeczeństwa rozwijającego się w granicach pojemności ekosystemu, chroniącego klimat, w którym dobrej jakości środowisko życia zapewnia wysoki standard życia i dobrobyt społeczny.
Celem strategicznym zrównoważonego rozwoju Politechniki Białostockiej jest dokonanie transformacji Uczelni w modelową przestrzeń do prowadzenia badań i dydaktyki, w której będziemy uczyć młodzież troski o środowisko, zasoby przyrody i jeszcze silniej budować świadomość ekologiczną członków społeczności akademickiej.
Strategia zrównoważonego rozwoju Uczelni określa, w jaki sposób zamierzamy stawić czoła obecnym i przyszłym wyzwaniom rozwoju cywilizacyjnego i jaką rolę odegramy w tworzeniu bardziej zrównoważonej „zielonej” przyszłości Uczelni, regionu i kraju.
Nasze zamierzenia chcemy osiągnąć działając w priorytetowych obszarach:
- Kształcenia – przygotowanie przyszłych inżynierów, menadżerów i liderów życia ekonomiczno-społecznego do wyzwań zrównoważonego rozwoju; zwiększenie udziału zagadnień zrównoważonego rozwoju w procesie dydaktycznym na wszystkich szczeblach edukacji akademickiej.
- Badań – zwiększenie ilości i jakości badań oraz innowacji zaangażowanych w zrównoważony rozwój społeczeństwa; współpraca z innymi ośrodkami badawczymi, partnerami ze środowiska przemysłu, rządu i administracji samorządowej, aby sprostać wyzwaniom, jakie stawia zmieniający się świat.
- Organizacji i Zarządzania – osiągnięcie zerowego śladu środowiskowego kampusu Uczelni: zrównoważone wykorzystanie zasobów i ochrona różnorodności biologicznej, zmniejszenie negatywnego wpływu naszej działalności, konsumpcji, podróży i łańcucha dostaw na środowisko i na różnorodność biologiczną; opracowanie polityki, struktur wdrażania zielonego rozwoju i monitorowanie jego postępów.
Działania będziemy realizować poprzez dążenie do osiągnięcia trzech celów operacyjnych:
- Kadry dla przyszłości
- Zielony kampus
- Ślad środowiskowy