W 2024 r. Politechnika Białostocka kontynuowała badania ankietowe wśród podlaskich przedsiębiorstw. Na ich podstawie opracowano raport, który identyfikuje potrzeby firm oraz plany współpracy z uczelnią w zakresie wspólnych prac badawczo-rozwojowych.
Dokument w ramach Politechnicznej Sieci VIA CARPATIA, działanie 9. „Komercjalizuj z sąsiadem” przygotował zespół pod kierunkiem dr. hab. inż. Sławomira Obidzińskiego, prof. PB.
Badanie ankietowe dotyczące identyfikacji potrzeb przedsiębiorców w zakresie usług B+R, zostało przeprowadzone w dniach 29 maja – 31 lipca 2024 r. (czas trwania badania – 64 dni) i stanowiło czwartą edycję prac związanych z aktualizacją „Mapy potrzeb przedsiębiorców”, realizowanej w ramach projektu Politechniczna Sieć VIA CARPATIA im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego.
Kwestionariusz ankiety nie różnił się znacznie od rozesłanego w edycjach drugiej i trzeciej badania. Posiadał tylko nieliczne modyfikacje od strony technicznej, pozwalające na sprawniejszą analizę wyników z wykorzystaniem oprogramowania Survio, użytego do opracowana ankiety w wersji elektronicznej. Ankieta została udostępniona respondentom za pośrednictwem platformy survio.com.
Przeprowadzone badania pozwoliły zaktualizować informacje dotyczące oczekiwań i planów firm z Podlasia w zakresie współpracy i komercjalizacji badań naukowych. Wyniki zostały zawarte w raporcie, który opracowali: dr hab. inż. Sławomir Obidziński, prof. PB z Wydziału Budownictwa i Nauk o Środowisku, Tomasz Stypułkowski, Prezes Zarządu Instytutu Innowacji i Technologii Politechniki Białostocka sp. z o.o. oraz doktorant mgr Dariusz Surel.
Firmy, które wzięły udział w badaniu, różniły się między sobą formą prawną przedsiębiorstwa. Najliczniejszą grupą były spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, które stanowiły połowę ankietowanych przedsiębiorstw (50%). Na kolejnych miejscach uplasowały się odpowiednio spółki akcyjne (niecałe 27%) i spółki cywilne oraz komandytowe (po 7,7%). W badaniu wzięła udział także jedna spółka jawna (3,8%) oraz jedna osoba fizyczna prowadząca działalność (3,8%).
Na podstawie badania stwierdzono, że:
- Nieznacznie rośnie liczba firm współpracujących z Politechniką Białostocką, jednak spada potrzeba współpracy w obszarze miękkim
- Rośnie potrzeba współpracy w zakresie sztucznej inteligencji, a jednocześnie widać wyhamowanie w obszarze Przemysłu 4.0 i 5.0
- Kwestia praw własności intelektualnej w wyniku współpracy z uczelnią jest istotna i preferowana jako regulacje IP w odrębnych umowach lub twarde przekazanie IP
- W dalszym ciągu bariera finansowa jest główną, stojącą na drodze płynnej współpracy biznesu i nauki
- Wraz ze wzrostem wielkości przedsiębiorstwa rośnie skłonność do współpracy w praktycznie każdym obszarze
- Najbardziej pożądanym problemem do rozwiązania, niezależnie od profilu działalności i wielkości przedsiębiorstwa, są braki kadrowe
dr hab. inż. Sławomir Obidziński, prof. PB