Projekt uczniów z Zespołu Szkół Budowlano – Geodezyjnych w Białymstoku w konkursie „NAUKOLATEK”

Uczniowie wraz z opiekunem - Projekt uczniów z Zespołu Szkół Budowlano – Geodezyjnych w Białymstoku w konkursie „NAUKOLATEK”

„Badanie wpływu geometrycznego kształtu osnowy geodezyjnej założonej na terenie ZSBG w Białymstoku na jej dokładność”  to projekt stworzony przez uczniów z Zespołu Szkół Budowlano – Geodezyjnych im. S. W. Bryły w Białymstoku. Specjaliści od pomiarów  zgłosili swój projekt w I edycji konkursu „NAUKOLATEK”, który jest organizowany w ramach Politechnicznej Sieci VIA CARPATIA.

W skład zespołu uczniów z 4. klasy o profilu geodezyjnym wchodzą: Michał Sokołowski, Małgorzata Podwysocka, Maurycy Bałakier. Opiekunem jest nauczyciel – pan Grzegorz Pawełko.

Na czym polega projekt?

Głównym celem pracy jest badanie wpływu geometrycznego kształtu pomiarowej osnowy geodezyjnej (sytuacyjno – wysokościowej) założonej na terenie Zespołu Szkół Budowlano – Geodezyjnych w Białymstoku na jej dokładność. Osnowa geodezyjna ma postać sieci kątowo – liniowej. Została założona jako pomoc dydaktyczna dla wszystkich uczniów. Zadaniem zespołu badawczego jest znalezienie optymalnego kształtu osnowy dla przyjętego terenu badań oraz odkrycie zależności pomiędzy wpływem wzajemnego rozmieszczenia punktów na jej dokładność.

Praca badawcza polega na zaprojektowaniu trzech wariantów konstrukcyjnych sieci geodezyjnej w programie komputerowym oraz wstępne sprawdzenie geometrii sieci. Można ją podzielić na kilka etapów:

1)    Wytyczenie przybliżone punktów osnowy za pomocą odbiornika GNSS oraz tachimetru w przypadku punktów obok zasłon terenowych dla każdego z 3 wariantów.

2)    Pomiar kątów i odległości pomiędzy punktami sieci oraz punktami nawiązania za pomocą tachimetru elektronicznego oraz za pomocą odbiornika GNSS dla każdego
z 3 wariantów czego rezultatem będzie uzyskanie danych pomiarowych, które poddane zostaną dalszej analizie.

3)    Dane pomiarowe uzyskane przez zespół badawczy poddane zostaną opracowaniu
w geodezyjnych programach komputerowych. Rezultatem będzie rozszerzona analiza dokładności i niezawodności sieci.

4)    Na podstawie wyników pomiarów oraz analiz dokładności zostanie opracowany raport końcowy, wraz z przyjętym ostatecznie wariantem sieci. Ważnym elementem raportu będą wnioski z analizy dokładności różnych wariantów sieci.

Efektem projektu będzie praca badawcza zawierająca pomiary, analizy dokładności oraz wnioski z badań. Wymierny skutkiem pracy będzie  znalezienie przez zespół badawczy optymalnego kształtu osnowy dla przyjętego terenu badań oraz odkrycie zależności pomiędzy wpływem wzajemnego rozmieszczenia punktów na jej dokładność. Dzięki badaniom zespołu będzie można poprawić dokładność i kształt założonej wcześniej na terenie ZSBG w Białymstoku osnowy geodezyjnej. Wnioski wyciągnięte z przeprowadzonych badań będą pomocne geodetom w przyszłości przy zakładaniu osnów pomiarowych i realizacyjnych na terenach rozległych i silnie zurbanizowanych gdzie z powodu zasłon terenowych nie można użyć odbiornika GNSS.

Brawo!

6 grudnia 2023 r. odbędzie się finał konkursu „NAUKOLATEK” – Nastoletni Naukowiec!!! Nie możemy się doczekać!

Więcej: Ruszyła II edycja konkursu „NAUKOLATEK” – Nastoletni Naukowiec

Galeria zdjęć z udziałem uczniów oraz opiekuna:

Obejrzyjcie film z udziałem uczestników konkursu oraz ich Opiekuna!