Finał 4. edycji Niesamowitej Maszyny!

22-06-2021
Finał Konkursu Niesamowita Maszyna 2021
22 czerwca 2021 r. odbył się finał 4. edycji konkursu Politechniki Białostockiej – Niesamowita Maszyna. Wydarzenie odbywało się wirtualnie (ze względu na pandemię), ale emocje były jak najbardziej realne! Za pośrednictwem platformy internetowej wzięli w nim udział uczestnicy, jury konkursowe oraz przedstawiciele firm partnerskich, którzy również oceniali prace. Prowadzącą była Monika Rokicka z Działu Promocji PB.

Jury konkursowe zakwalifikowało do ostatniego etapu cztery projekty. Częstochowa, Włocławek, Kraków, Tarnów, Białystok – uczniowie z tych miast podjęli wyzwanie zbudowania maszyny na wzór urządzenia Rube’a Goldberga. Spośród finalistów nagrodami wyróżniono trzy zespoły konstruktorskie.

Zwycięzcą konkursu został Marcin Pryliński z Technikum nr 4 w Zespole Szkół Elektrycznych we Włocławku. Opiekunem laureata jest Jarosław Dąbrowski.

Jury uznało jego projekt Niesamowita Maszyna invent – Włocławek za najlepszy i przyznało nagrodę pieniężną w wysokości 5 tys. złotych oraz indeks na studia na kierunki oferowane przez Politechnikę Białostocką do wyboru na:

• Wydziale Architektury (po zdaniu egzaminu z rysunku),
  • Wydziale Budownictwa i Nauk o Środowisku,
  • Wydziale Elektrycznym,
  • Wydziale Mechanicznym,
  • Wydziale Inżynierii Zarządzania.

II miejsce zajął projekt Droga M…iętowa, autorstwa Konrada Kubika i Jana Kuźnika z I Społecznego LO im. Zbigniewa Herberta w Częstochowie, którzy otrzymali 2 tys. złotych. Opiekun – Laura Modrawska.

III miejsce przypadło zespołowi młodych konstruktorów w składzie: Maksymilian Wajda z ZSME Tarnów, Michał Karteczka z ZSME Tarnów oraz Joszko Suchan z V LO w Krakowie. Opiekunem zespołu jest Barbara Karteczka. Za swój projekt Lunch Maker otrzymali w konkursie 1,5 tys. złotych.

Dodatkowo, opiekun laureata I miejsca – Jarosław Dąbrowski otrzyma nagrodę pieniężną o wartości 1 tys. zł. Szkoła ponadpodstawowa, w której uczy się zwycięzca konkursu także może liczyć na nagrodę pieniężną – o wartości 500,00 zł.

Zwycięski projekt wykonany został z wydruków 3D oraz prostych układów elektronicznych (a dokładnie: dwóch czujników podczerwonych, jednego czujnika ultradźwiękowego, 3 silników z przekładnią, oraz jednego silnika servo, całość programowana jest na płytce arduino nano). Do jego skonstruowania wykorzystano również takie elementy jak m.in.: zębatki skośne, diody LED, magnes neodymowy czy domino.

– Jury jednoznacznie doceniło pomysłowość, stopień złożoności rozwiązania, indywidualny wkład pracy w zbudowanie maszyny, jak i stopień zaawansowania technicznego – podał w uzasadnieniu swojej decyzji w wyborze laureata I. miejsca – dr hab. inż. Mirosław Świercz, prof. PB, Prorektor ds. Rozwoju Politechniki Białostockiej.

Finaliści otrzymywali punkty m.in.: za złożoność pracy, wykorzystane zjawiska i sposób ich połączenia, pomysłowość i estetykę wykonania. Każdy z Członków Komisji mógł przyznać w finale konkursu maksymalnie 100 punktów. Kulminacyjnym momentem uroczystości była prezentacja urządzeń online w czasie trwania finału (za co też przyznawano punkty) oraz odpowiedzi na pytania jury.

Czy młodzi, utalentowani inżynierowie będą tworzyć technologie jutra? Mamy taką nadzieję. Trzymamy kciuki za dalsze ich sukcesy zawodowe.

Ogólnopolski konkurs Politechniki Białostockiej Niesamowita Maszyna odbywa się pod patronatem Rektora Politechniki Białostockiej, Stowarzyszenia Mensa Polska, Geekstok.pl oraz Stowarzyszenia Odkrywcy Diamentów.

Sponsor tegorocznej edycji: Fabryki Mebli Forte S.A.

Patronat medialny: Radio Akadera, TVP 3 Białystok, Polskie Radio Białystok, Platon TV.

Filmy przedstawiające działanie prac konkursowych laureatów 4. edycji konkursu Niesamowita Maszyna Politechniki Białostockiej można obejrzeć w serwisie YouTube:

I miejsce projekt: Niesamowita Maszyna invent – Włocławek. Pracę można obejrzeć na kanale YouTube: https://youtu.be/pmF6-l7xEuI

II miejsce projekt: Droga M…iętowa | Niesamowita Maszyna. Pracę można obejrzeć na kanale YouTube: https://youtu.be/YeqP4PPIcCQ

III miejsce projekt: Niesamowita Maszyna – Lunch Maker. Pracę można obejrzeć na kanale YouTube: https://youtu.be/rNYlqT7cVhc