Znamy zwycięzców II edycji konkursu Niesamowita Maszyna!

22-03-2019
Finał konkursu "Niesamowita Maszyna"

21 marca w Centrum Nowoczesnego Kształcenia PB odbyły się finałowe prezentacje dziesięciu wybranych przez jury drużyn, które zbudowały konstrukcje na wzór maszyny Rube Goldberga.

Do finałowej rywalizacji w konkursie „Niesamowita Maszyna” przystąpiły zespoły z Białegostoku, Warszawy, Sokółki oraz Kwidzyna. Każda drużyna przywiozła ze sobą konstrukcję – efekt wielogodzinnej pracy i starań. Już od wczesnych godzin rannych trwały przygotowywania do decydującej finałowej prezentacji i próby.

W czwartek mogliśmy podziwiać 10 najlepszych maszyn wyłonionych spośród 16 nadesłanych prac.

Przekładnie, zębatki, magnesy, skomplikowane tory, taśmociągi, sznurki, łańcuchy, piłeczki, rozwijające się sztandary, latarki, klocki, domina… to wszystko można było dziś zobaczyć w ruchu. Nie sposób wymieć wszystkich technik, które zastosowali twórcy „niesamowitych maszyn”. Wszystkie świadczyły o ich wielkiej kreatywności, zacięciu oraz inżynierskiej pasji. Uczestnicy przyznawali, że wyobraźnia często podpowiadała im rozwiązania, które były korygowane przez rzeczywistość i realne możliwości techniczne. Wszyscy jednak przyznają, że choć budowa maszyn pochłonęła mnóstwo czasu i energii to są bardzo zadowoleni z udziału w konkursie. Przy projektowaniu i budowie maszyn dowiedzieli się wiele o regułach fizyki i mechaniki, ćwiczyli cierpliwość, nauczyli się pracy w grupie.

Miejsce pierwsze, nagrodę w wysokości 5 tys. złotych oraz prawo do podjęcia studiów stacjonarnych na wybranym kierunku studiów na Politechnice Białostockiej zdobyła drużyna Team DYNKS i Niesamowita Maszyna „Bulbulator” – efekt współpracy uczniów Zespołu Szkół Elektrycznych i Zespołu Szkół Mechanicznych z Białegostoku. Ich opiekun Ryszard Omeliańczyk otrzymał nagrodę w wysokości 500 zł.

Druga była drużyna z Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Sokółce. Uczniowie otrzymali czek w wysokości 2 tys. złotych.

Na miejscu trzecim znaleźli się twórcy maszyny „Podaj dalej” z XXIV LO im. Cypriana Kamila Norwida w Warszawie.

Co zadecydowało o przyznaniu miejsc na podium? Prorektor ds. Studenckich PB prof. Jarosław Perszko, przewodniczący komisji konkursowej: To były trudne decyzje i niełatwe wybory. Każdemu z uczestników trzeba pogratulować pomysłów, umiejętności i zaangażowania w tę grę.

Drużyna z Sokółki zaprezentowała bardzo złożoną maszynę, zaskakującą. Myślę, że gdyby była odrobinę lepiej przygotowana do prezentacji, to mogłaby wygrać. Natomiast maszyna, która powstała dzięki połączeniu sił uczniów z białostockich techników elektrycznego i mechanicznego była od początku do końca perfekcyjnie przygotowana. Tu zagrało wszystko, zarówno intryga maszyny Goldberga, jak i forma, i dopracowanie. Widać, że ci młodzi ludzie oprócz wiedzy technicznej, naukowej mają jeszcze duże poczucie estetyki. Ta świadomość towarzysząca produkcji maszyny dobrze rokuje na przyszłość… – mówił Prorektor Perszko. Bardzo ciekawie wyglądała też maszyna drużyny z Warszawy. Szczególnie zaimponowała nam wiedza, jaką dysponowali uczniowie i ciekawostki techniczne, które zastosowali w swojej konstrukcji – dodawał.

Jesteśmy bardzo zadowoleni – mówili zwycięzcy konkursu: Jakub Tymiński, Konrad Hryniewicki i Jakub Fluda. Opłaciła się każda z wielu godzin spędzonych na dopracowaniu detali naszej maszyny: projektowaniu, modelowaniu, programowaniu, druku, składaniu tych wszystkich drobnych elementów. W naszej konstrukcji zastosowaliśmy druk 3 D, mamy też elementy automatyki (ramię robota), taśmociąg, dwa eksperymenty fizyczne wykorzystujące prawo Lenza, płytę Galtona – dodawali z dumą.

Podczas ceremonii wręczenia nagród Rektor Politechniki Białostockiej, prof. Lech Dzienis powiedział: Chcę serdecznie pogratulować wszystkim, którzy wzięli udział w tym konkursie. Już samo uczestnictwo w tej rywalizacji jest symbolem tego, że myślicie Państwo do przodu – staracie się przewidzieć , a to nie jest proste, kolejne ruchy maszyny Goldberga.

Rektor przywołał też greckie powiedzenie Heraklita: Panta rhei  wszystko płynie zarówno w maszynie Goldberga, jak i w naszym życiu, nauce, pracy. Życzę Państwu, żeby ta myśl o płynnym postępie odzwierciedlała również Wasz rozwój – młodych ludzi oraz rozwój naszej Uczelni – dodał prof. Dzienis i zaprosił wszystkich młodych konstruktorów do udziału w kolejnej, trzeciej już,  edycji konkursu za rok.

W tym roku konkurs „Niesamowita Maszyna” pod patronatem Rektora Politechniki Białostockiej wsparły firmy: Fabryki Mebli „Forte” S.A. , Unibep S.A. , PPU Mark-Bud Sp. z o.o. , Pracownia Architektoniczna Archi +  oraz Program Odkrywcy Diamentów .

Patroni medialni: Radio Akadera , TV Platon , portal studia.net .

QR kod RODO
Więcej: pb.edu.pl/rodo