Niesamowita Maszyna – znamy finalistów konkursu

05-03-2019
MASZYNA gratulacje

Do finału drugiej edycji konkursu Niesamowita Maszyna zakwalifikowano 10, spośród 16 nadesłanych prac. Ich autorami są uczniowie szkół ponadpodstawowych z Białegostoku, Warszawy, Sokółki oraz Kwidzynia, którzy włączyli się w rywalizację o indeks na studia na Politechnice Białostockiej. Zaprojektowane przez uczniów „niesamowite maszyny” można oglądać w serwisie YouTube. Natomiast 21 marca, podczas finału konkursu na Politechnice Białostockiej, będzie można na własne oczy przekonać się, jak działają konstrukcje oraz porozmawiać z ich twórcami. Niesamowite maszyny oceni wówczas jury, które wskaże zwycięzców. Laureaci otrzymają nagrody pieniężne – nawet 5 tysięcy złotych oraz przepustkę na wybrane kierunki studiów.

Zadaniem uczestników ogłoszonego przez Politechnikę Białostocką konkursu było zbudowanie własnej wersji „niesamowitej maszyny” na wzór urządzenia Rube’a Goldberga. Filmy dokumentujące działanie swoich konstrukcji opublikowali w internecie. Obejrzała je także komisja konkursowa i na podstawie klipu oraz przesłanej dokumentacji wyłoniła 10 najlepszych prac.

To druga edycja konkursu, w którym prosimy młodzież o wykazanie się kreatywnością, pomysłowością, wiedzą i umiejętnościami technicznymi. To nietypowa rywalizacja i bardzo cieszę się, że zdecydowała się do niej włączyć większa liczba uczniów niż w roku ubiegłym. Zbudowali wspaniałe, skomplikowane w działaniu maszyny. Już na etapie wyłaniania półfinalistów członkowie komisji konkursowej podkreślali, że w tej edycji poprzeczka została ustawiona bardzo wysoko – przez samych konstruktorów. Dlatego myślę, że zapowiada się zacięta walka w finale – mówi Katarzyna Myśliwiec, kierownik Działu Promocji PB, organizator konkursu Niesamowita Maszyna.

Finał konkursu Niesamowita Maszyna odbędzie się 21 marca (czwartek) w budynku Centrum Nowoczesnego Kształcenia Politechniki Białostockiej przy ul. Zwierzynieckiej 16. Start o 11:00.

Projekty zakwalifikowane do finału:

1. Liceum Ogólnokształcące im. M. Kopernika w Sokółce
    Jakub Kozłowski, Paweł Klepacki – PROJEKT NIESAMOWITA MASZYNA
  2. XXI LO im. Hugona Kołłątaja w Warszawie
    Julita Prusak, Zofia Ponichter – NIESAMOWITA MASZYNA! Zobacz jak działa Septuaginta
  3. XXIV LO im. im. C. K. Norwida w Warszawie
    Włodzimierz Misijuk, Mateusz Zawadzki – Niesamowita Maszyna „Podaj dalej”
  4. IV LO im. im. C. K. Norwida w Białymstoku
    Kierowniczki 3000 (Izabela Dworakowska, Agnieszka Grabowska, Weronika Sosnowska) – Niesamowita Maszyna – Budowa 3000
  5. IV LO im. im. C. K. Norwida w Białymstoku
    Jakub Radziszewski, David Węgrzynowski, Jakub Bublej – Niesamowita maszyna „Pryma sort”
  6. I LO im. Władysława Gębika w Kwidzynie
    Tobiasz Ładuch, Sandra Mucha, Wiktoria Szempek – Niesamowita Maszyna 2019 ILO Kwidzyn
  7. LO Politechniki Białostockiej w Białymstoku
    Kacper Zaleski, Kacper Sokół, Maciej Pietrewicz – Niesamowita Maszyna „Miernik Przyśpieszenia”
  8. Zespół Szkół Mechanicznych Centrum Kształcenia Praktycznego Nr 2 w Białymstoku
    SA Tim (Szymon Żukowski, Aleksander Ciereszko) – Niesamowita maszyna ,,GrawiNavi”
  9. Zespół Szkół Mechanicznych Centrum Kształcenia Praktycznego Nr 2 w Białymstoku
    Jakub Dakowicz i Daniel Lipnicki – Nalewak Pod Zieloną Trawką – Konkurs PB Niesamowita Maszyna
  10. Zespół Szkół Elektrycznych w Białymstoku
    Team DYNKS (Jakub Tymiński, Konrad Hryniewicki, Jakub Fluda) – Niesamowita Maszyna „BULBULATOR”

Konkurs Niesamowita Maszyna objął patronatem Rektor Politechniki Białostockiej.

Partnerem Konkursu jest Program Odkrywcy Diamentów oraz firmy:
Fabryki Mebli „Forte” S.A., Unibep S.A., PPU Mark-Bud Sp. z o.o., Pracownia Architektoniczna Archi +.

Patroni medialni: Radio Akadera, TV Platon, portal studia.net.