Inwestycje budowlane na terenie Politechniki Białostockiej
20-07-2023
Od kilkunastu miesięcy trwa termomodernizacja budynku Ogólnotechnicznego i budynku Wydziału Mechanicznego. Termomodernizacji towarzyszą prace związane z dostosowaniem obu obiektów do aktualnych przepisów przeciwpożarowych. Obydwa budynki zostały wzniesione w latach 70. XX wieku. Ich rozwiązania techniczne i układ urbanistyczny nie odpowiadają dzisiejszym wymogom bezpieczeństwa przeciwpożarowego. Mamy nadzieję, że działania, które zmierzają do zapewnienia nam wszystkim bezpieczeństwa, znajdą zrozumienie wśród członków naszej społeczności i w otoczeniu społecznym.
Jednocześnie, chcemy zwrócić uwagę na bardzo istotny fakt. W przypadku, gdy nasze budynki nie będą spełniały standardów przeciwpożarowych, nie będą mogły być dopuszczone do użytkowania.
Na wypadek pożaru musimy zapewnić Państwowej Straży Pożarnej dostęp do 60 proc. budynku Wydziału Mechanicznego. Dlatego przed budynkiem Wydziału Mechanicznego zostanie usunięta część pergoli oraz chodnika. W tym miejscu powstanie droga przeciwpożarowa, zakończona placem manewrowym dla wozów bojowych Państwowej Straży Pożarnej. Prowadzenie robót drogowych wymaga przygotowania terenu, stąd konieczność wycinki części żywotników.
– Naszym priorytetem jest bezpieczeństwo studentów oraz pracowników – podkreśla mgr inż. Wojciech Konopacki, Kanclerz Politechniki Białostockiej. – Podjęte działania są następstwem przeprowadzonych przez Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej czynności kontrolno-rozpoznawczych w budynkach Politechniki Białostockiej. Kontrole te wykazały, jakie działania musimy podjąć, by zapewnić bezpieczne użytkowanie obiektów przez studentów, nauczycieli akademickich i pracowników administracji.
Jako uczelnia, która od lat w sposób szczególny dba o środowisko naturalne i wdraża założenia strategii zrównoważonego rozwoju pod nazwą „Moja Zielona Politechnika”, zachowamy zielony charakter uczelni, rekompensując straty drzewostanu poprzez sadzenie nowego.
– Usunięcie drzew i krzewów na kampusie odbywa się na podstawie decyzji Prezydenta Miasta Białegostoku zezwalających na usunięcie drzew. W miejsce 69 przeznaczonych do wycięcia drzew i krzewów (dwa drzewa udało się zachować) zostaną przeprowadzone nasadzenia zastępcze, dzięki czemu na kampusie przybędzie nam aż 157 drzew – wyjaśnia Marcin Janczewski, Inspektor Nadzoru Inwestorskiego Politechniki Białostockiej.
Będą to 2- i 3-letnie drzewa o wysokości co najmniej 1 metra, iglaste i liściaste.
Inwestycjami, przy realizacji których niezbędna jest wycinka drzew, są ponadto: „Modernizacja kompleksu boisk na kampusie Politechniki Białostockiej w ramach programu „Sportowa Polska – Program rozwoju lokalnej infrastruktury sportowej – Edycja 2022” oraz „Przebudowa części stołówki na potrzeby Strefy Studenta oraz Akademickiego Inkubatora Przedsiębiorczości i Wybranych Nowych Technologii Politechniki Białostockiej”.
W semestrze letnim 2022/2023 studenci kierunków Gospodarka Przestrzenna i Architektura Krajobrazu z Wydziału Budownictwa i Nauk o Środowisku, w ramach projektów semestralnych zaproponowali szereg koncepcji zagospodarowania terenów zielonych naszego kampusu wzdłuż głównej osi komunikacyjno-kompozycyjnej Politechniki od CNK do budynku Rektoratu.
Zapraszamy do obejrzenia prac studentów kierunków Gospodarka Przestrzenna i Architektura Krajobrazu na Wydziale Budownictwa i Nauk o Środowisku. Projekty dotyczą form zagospodarowania terenu kampusu Politechniki Białostockiej: