Akcja „Niech się zieleni” na kampusie Politechniki Białostockiej!

24-10-2023
akcja Niech się zieleni na kampusie PB

Mimo, że pogoda była pochmurna, na kampusie PB panowała gorąca atmosfera! Było naprawdę zielono! A to za sprawą Was wszystkich, którzy stawiliście się przed Wydziałem Elektrycznym z rękawicami ogrodniczymi, ale przede wszystkim słońcem w sercu i duszy!

Akcja przeszła nasze najśmielsze oczekiwania! Zasadziliśmy wspólnie krzywy i byliny w ramach akcji „Niech się zieleni”. Chętnych było tak wielu, że przedsięwzięcie skończyliśmy przed planowanym czasem!

Dziękujemy całej społeczności akademickiej – pracownikom, studentom, doktorantom oraz uczniom i nauczycielom ALO PB za udział w sadzeniu roślinności na naszym kampusie! Wsparliście naszą akcję „Niech się zieleni” swoją niesamowitą energią, która daje nam „powera” do organizowania kolejnych wspólnych inicjatyw na uczelni. Jak widać, społeczne działania są bardzo potrzebne i pięknie nas jednoczą! Dzięki Wam nasz kampus będzie zielony!

– W czasie dużych remontów i modernizacji naszych budynków ucierpiała zieleń na kampusie Politechniki Białostockiej. Trzeba to naprawić. Część nasadzeń już miała miejsce, ale wielkość naszego kampusu pozwala, żeby się na nim naprawdę zazieleniło. Dzisiaj cała społeczność akademicka Politechniki Białostockiej, studenci i pracownicy, a także uczniowie ALO PB, mogą posadzić swoją własną roślinę na kampusie – mówiła dr hab. inż. Marta Kosior-Kazberuk, prof. PB, Rektor Politechniki Białostockiej, która zainaugurowała akcję sadzenia roślinności, mówiąc, że jej sukces wróży powtórzenie przedsięwzięcia. Mnóstwo osób chciało przyłożyć swoją rękę do stworzenia zielonej oazy, która przyniesie nam wytchnienie, ukoi nerwy i pozwoli zwiększyć bioróżnorodność naszego ekosystemu.

Całą akcję „Niech się zieleni” rozpoczęliśmy wykładem inauguracyjnym „Ekologia i zielona akupunktura miasta”, który prowadził dr hab. Aleksander Kołos z Katedry Środowiska Leśnego na Wydziale Budownictwa i Nauk o Środowisku Politechniki Białostockiej. Spotkanie rozpoczęła Pani Rektor, która wyjaśniła ideę działań na rzecz zrównoważonego rozwoju, które prowadzimy w ramach strategii Moja Zielona Politechnika. Po części oficjalnej, uczestnicy wykładu poznali zagadnienia z zakresu ekologii i systemów zieleni we współczesnym mieście. Dowiedzieli się m.in. jakie znaczenie mają tereny zielone, zwłaszcza drzewa, w rozwiązywaniu niektórych problemów współczesnych aglomeracji.

Wykład był preludium do akcji nasadzeń, które odbywały się w ramach warsztatów w dwóch lokalizacjach: przed Wydziałem Elektrycznym i na patio ALO PB. Wsparciem realizacji działań byli pracownicy oraz studenci, głównie kierunku architektura krajobrazu, którzy na miejscu udzielali wskazówek i pomagali wybierać rośliny.

– Sadziliśmy różne gatunki roślin, by urozmaicić florę na naszym kampusie, ale także po to, by ludzie po prostu lepiej się tu czuli. Chcemy, by było coraz bardziej zielono – wyjaśniała Agata Romanowska, studentka V. semestru architektury krajobrazu na Wydziale Budownictwa i Nauk o Środowisku.

Ze względu na ograniczoną przestrzeń patio ALO PB, w akcji mogły wziąć jedynie wyznaczone osoby. 45 uczniów pod okiem ekspertów Politechniki Białostockiej wcielało w czyn wizję zielonego partio w ramach projektu wspieranego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Białymstoku.

– Uczniowie zaangażowali się bardzo mocno w realizację przedsięwzięcia. Oczywiście przygotowywali się do niego wcześniej w ramach ćwiczeń, podczas których uczyli się projektować przestrzeń krajobrazu i poznawali specyfikę sadzenia roślin. Swoją wiedzę będą jeszcze zgłębiać na wykładach, które będą prowadzone przez pracowników Politechniki Białostockiej. Dzięki temu nasze patio zmieni się w oazę zieloną.

Jak młodzież zapatruje się na akcje prospołeczne i proekologiczne? Okazuje się, że wspólne działania mają dla nich szczególne znaczenie.

– Myślę, że to jest bardzo fajna inicjatywa, ponieważ możemy wspólnie się zjednoczyć i zrobić coś pożytecznego na rzecz szkoły – mówiła Amelia, uczennica 2. klasy na profilu architektura i budownictwo w Akademickim Liceum Ogólnokształcącym Politechniki Białostockiej.

– Bierzemy udział w tym przedsięwzięciu, które jest naprawdę super. Po pierwsze coś nowego, a po drugie zgrywamy się ze sobą, robimy razem coś, czego jeszcze wcześniej nie mieliśmy okazji robić. W dłuższej perspektywie na pewno będzie nam milej spędzać czas na patio – przekonywał Olivier.

Koordynatorem akcji na terenie Politechniki Białostockiej była dr inż. arch. Dorota Gawryluk z Wydziału Budownictwa i Nauk o Środowisku. Jak podsumowała to, co działo się 18 października na kampusie PB?

– Wszyscy jesteśmy szczęśliwi, a ja jestem cała w skowronkach, bo nasza akcja jest w największym ferworze. Rośliny są posadzone prawie wszystkie. Mnóstwo uczestników, i studenci, i pracownicy uczelni – wszyscy się wspaniale zaangażowali. Myślę, że to jest doskonały początek, żeby robić teraz więcej. Zazielenimy nasz kampus – niezwykle entuzjastycznie mówiła o przedsięwzięciu dr inż. arch. Dorota Gawryluk z Wydziału Budownictwa i Nauk o Środowisku.

I tego się trzymamy! Dziękujemy wszystkim, którzy wnieśli swój wkład w stworzenie zielonego kampusu.

Jesteśmy wdzięczni wszystkim osobom, które na miejscu koordynowały prace i pomagały w sadzeniu roślin! Wspólnie zasadziliśmy niemal 1200 krzewów i bylin! Zielona moc jest z nami!

Więcej o całej akcji na stronie – sprawdź!

Wideorelacja z wydarzenia na kampusie PB:

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z przebiegu akcji „Niech się zieleni”:

(mz)