PB Ekspres do Innowacji. Wyniki II edycji konkursu

Badania ekstraktów roślinnych, endoproteza stawu skroniowo-żuchwowego, bezprzewodowy system oświetlenia wewnątrz budynków, czy urządzenie minimalizujące osadzanie się zanieczyszczeń na ścianie budynku – to cztery innowacyjne projekty naukowców Politechniki Białostockiej, które otrzymają dodatkowe wsparcie na realizację prac przedwdrożeniowych oraz działań zmierzających do komercjalizacji.

 

To laureaci drugiej edycji konkursu „PB Ekspres do Innowacji”. Celem przedsięwzięcia jest wsparcie projektów o potencjale komercjalizacji, pochodzących ze środowiska akademickiego Politechniki Białostockiej. Łączna kwota środków, jakie trafią do laureatów to 250 000 zł.

Laureaci konkursu

Komisja konkursowa wybrała cztery projekty, które otrzymają wsparcie finansowe na realizację prac przedwdrożeniowych oraz działań zmierzających do komercjalizacji wyników badań naukowych i prac rozwojowych.

Oto laureaci:

  • Badania ekstraktów roślinnych uznanych za wynalazki patentowe, w celu ich wdrożenia do produkcji naturalnych produktów leczniczych. Kierownik projektu: dr hab. Grażyna Łaska, prof. PB
  • Endoproteza stawu skroniowo-żuchwowego. Kierownik projektu: dr inż. Piotr Borkowski
  • Innowacyjny system bezprzewodowego zasilania oświetlenia wewnątrz budynków. Kierownik projektu: dr inż. Zbigniew Sołjan
  • Ścienna wyrzutnia powietrza minimalizująca osadzanie się zanieczyszczeń i redukująca zacieki na ścianie budynku. Kierownik projektu: prof. dr hab. inż. Mirosław Żukowski

Gratulujemy wszystkim laureatom i życzymy dalszych sukcesów w realizacji swoich innowacyjnych pomysłów.

O zwycięskich projektach

  • Badania ekstraktów roślinnych uznanych za wynalazki patentowe, w celu ich wdrożenia do produkcji naturalnych produktów leczniczych

W latach 2020-2022, dr hab. Grażyna Łaska, prof. PB jako główny twórca wynalazków patentowych, uzyskała z Biura Patentowego RP 7 wynalazków patentowych na 9 złożonych. Wszystkie zgłoszone i otrzymane patenty przeszły badania podstawowe oraz eksperymenty ich aktywności biologicznej na liniach komórkowych in vitro, poza żywych organizmem. Mogą więc być wykorzystane w produkcji naturalnych produktów leczniczych. Wiąże się to jednak z koniecznością przeprowadzenia kolejnych badań rozwojowych. Dotyczyłyby one: 1) zastosowania ekstraktu z plechy żełuczki izydiowej Xanthoparmelia conspersa (Ehrh. ex Ach.) Hale w leczeniu chorób nowotworowych 2) zastosowania ekstraktu z plechy żełuczki izydiowej w leczeniu chorób pasożytniczych wywołanych przez pierwotniaki chorobotwórcze Leishmania donovani 3) zastosowania ekstraktów z korzenia sasanki otwartej Pulsatilla patens (L.) Mill. w leczeniu chorób grzybiczych wobec szczepu grzybów drożdżopodobnych Candida glabrata 4) zastosowania ekstraktu z korzenia sasanki otwartej Pulsatilla patens (L.) Mill. w leczeniu chorób nowotworowych 5) zastosowania ekstraktów z korzenia sasanki zwyczajnej Pulsatilla vulgaris Mill. w leczeniu chorób grzybiczych wobec szczepu grzybów drożdżopodobnych Candida glabrata 6) zastosowania ekstraktu z korzenia sasanki zwyczajnej Pulsatilla vulgaris Mill w leczeniu chorób nowotworowych. Prace badawczo-rozwojowe niniejszego projektu to etapy badań przedklinicznych, które są podstawą procesu komercjalizacji ekstraktów roślinnych jako leków. Końcowym rezultatem projektu ma być produkt o zbadanym i określonym stężeniu, którego działanie będzie skierowane na leczenie chorób nowotworowych, przeciwpasożytniczych, przeciwgrzybiczych i przeciwbakteryjnych.

  • Endoproteza stawu skroniowo żuchwowego

Celem projektu jest wykonanie implantów stawu skroniowo-żuchwowego z materiałów biozgodnych. Jest to autorskie rozwiązanie, którego koncepcja zgłoszona została do Urzędu Patentowego RP. W ramach projektu opracowana zostanie dokumentacja konstrukcyjno-technologiczna oraz wykonane prototypy funkcjonalne. Prototypy badane będą na symulatorach odzwierciedlających anatomiczne ruchy w stawie skroniowo żuchwowym. Pozwoli to na ostateczną weryfikację opracowanej koncepcji implantu.

  • Innowacyjny system bezprzewodowego zasilania oświetlenia wewnątrz budynków

Celem projektu jest wykonanie innowacyjnego systemu opartego na bezprzewodowym przesyle energii pozwalającego na umieszczanie lamp (oświetlenia) w dowolnym miejscu bez konieczności stosowania dodatkowego okablowania i trzymania się tylko wyznaczonych konstrukcyjnie miejsc. Wykonana matryca będzie złożona z wielu cewek planarnych i będzie stanowić płaszczyznę nadawczą. Odbiornikami będą lampy. Poprzez wykorzystanie czujników będzie możliwa automatyczna detekcja przyczepionych lamp, co spowoduje automatyczne uruchomienie działania tylko tych cewek, które będą w rejonie lampy (odbiornika). Takie rozwiązanie jest też optymalne energetycznie, ponieważ będzie uruchamiany transfer energii tylko w miejscu, w którym będzie konieczne ładowanie powierzchni odbiorczej lampy przez część powierzchni nadawczej w celu uzyskania światła o mocy potrzebnej do oświetlenia pomieszczenia.

  • Ścienna wyrzutnia powietrza minimalizująca osadzanie się zanieczyszczeń i redukująca zacieki na ścianie budynku

Opracowana wyrzutnia powietrza pozwala na redukcję pojawiających się osadów na ścianie budynków oraz zacieków z wód opadowych i z kondensacji pary wodnej na ścianach kanałów wywiewnych. Opracowano trzy konstrukcje wyrzutni powietrza: z kierownicami zewnętrznymi, z kierownicami wewnętrznymi oraz z dodatkowymi osłonami przeciwdeszczowymi. W każdej potwierdzono osiągnięcie zakładanych celów przez wykonanie wstępnych badań zadymiających, badań z związanych z osadzaniem się pyłu na ścianie oraz symulacji przestrzennych propagacji strumieni powietrza za pomocą algorytmów komputerowej mechaniki płynów CFD.

O konkursie

Konkurs „PB Ekspres do Innowacji II edycja” jest finansowany z dotacji celowej Ministra Nauki, w ramach działania nr 9 „Komercjalizuj z sąsiadem” projektu  Politechniczna Sieć Via Carpatia. Jego celem jest wspieranie prac przedwdrożeniowych oraz działań zmierzających do komercjalizacji wyników badań naukowych i prac rozwojowych uzyskanych w Politechnice Białostockiej.

Organizatorem konkursu „PB Ekspres do Innowacji II edycja”  jest Wirtualny Akcelerator Komercjalizacji Politechniki Białostockiej.

O Wirtualnym Akceleratorze Komercjalizacji Politechniki Białostockiej

Wirtualny Akcelerator Komercjalizacji Politechniki Białostockiej został powołany Zarządzeniem nr 116/2023 Rektora Politechniki Białostockiej z dnia 6 grudnia 2023 roku w sprawie utworzenia Wirtualnego Akceleratora Komercjalizacji, w celu realizacji przez Politechnikę Białostocką zlecenia Ministra Edukacji i Nauki z dnia 13 października 2022 r. pn. „Politechniczna Sieć VIA CARPATIA im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego”.

Wirtualny Akcelerator Komercjalizacji Politechniki Białostockiej zaprasza do współpracy całe środowisko akademickie. Zgłoszenia, pytania i uwagi należy kierować na adres mailowy: wak@pb.edu.pl lub kontaktować się bezpośrednio z dr. Łukaszem Siemieniukiem, dyrektorem AIP – odpowiedzialnym za bieżącą pracę Wirtualnego Akceleratora Komercjalizacji.

Czytaj także:

Spotkanie wydziałowych brokerów innowacji Wirtualnego Akceleratora Komercjalizacji Politechniki Białostockiej

 

(mr)

Galeria zdjęć z obrad komisji konkursowej „PB Ekspres do Innowacji” II edycja.