Wirtualny Akcelerator Komercjalizacji rozpoczyna konkurs „PB Ekspres do Innowacji”

2024-04-30-Via-Carpatia-PB-ekspres-www

Wirtualny Akcelerator Komercjalizacji Politechniki Białostockiej zaprasza do udziału w konkursie  „PB Ekspres do Innowacji” w ramach projektu „Politechniczna Sieć Via Carpatia im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego”.

Konkurs adresowany jest do środowiska akademickiego Politechniki Białostockiej, które może zgłaszać projekty o potencjale komercjalizacji. Głównym celem inicjatywy jest wspieranie prac przedwdrożeniowych oraz działań zmierzających do skomercjalizowania wyników badań naukowych i prac rozwojowych uzyskanych w Politechnice Białostockiej.

W ramach konkursu oferowane jest wsparcie finansowe dla projektów, które nie tylko posiadają potencjał do komercjalizacji, ale również mogą przyczynić się do podniesienia poziomu gotowości technologicznej technologii/produktu/innego rozwiązania wygenerowanego przez zespoły projektowe z Politechniki Białostockiej i Uczelni Partnerskich.

Zespół projektowy, który złoży wniosek, będzie miał szansę na uzyskanie wsparcia na realizację prac przedwdrożeniowych, dodatkowych testów laboratoryjnych oraz analiz mających na celu dostosowanie wyników badań do potrzeb rynku. Wsparcie obejmuje również koszty związane z ochroną własności intelektualnej.

Termin naboru wniosków trwa do 20 maja 2024 r., natomiast rozstrzygnięcie wyników konkursu zostanie ogłoszone do 28 maja 2024 r. Szczegółowe informacje oraz regulamin konkursu dostępne są poniżej oraz na stronie www.viacarpatia.pro.

Pliki do pobrania

Regulamin konkursu „PB Ekspres do Innowacji” – akceleracja rynkowych pomysłów (PDF, 243 KB, otworzy się w nowej karcie)

Załącznik nr 1 – FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY DO KONKURSU „PB Ekspres do Innowacji”

Kosztorys projektu – Załącznik do formularza zgłoszeniowego do konkursu „PB Ekspres do Innowacji”


 

Zgłoszenia należy wysyłać na następujący adres mailowy: wak@pb.edu.pl

Konkurs, finansowany z dotacji celowej Ministra Edukacji i Nauki, działanie nr 9 „Komercjalizuj z sąsiadem”, stanowi istotny krok w kreowaniu innowacyjnego ekosystemu w regionie.

Wyciąg z regulaminu:

Na etapie ubiegania się o wsparcie w ramach Konkursu, zespół projektowy przedstawia w formularzu zgłoszeniowym informacje o projekcie, w szczególności:

  • określenie potrzeby rynkowej uzasadniającej realizację prac przedwdrożeniowych lub innych działań;
  • określenie poziomu gotowości technologii (na podstawie kryteriów wynikających z rozporządzenia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 28 sierpnia 2020 r. w sprawie zadań Narodowego Centrum Badań i Rozwoju związanych z realizacją badań naukowych lub prac rozwojowych na rzecz obronności i bezpieczeństwa państwa (Dz. U. 2020, poz. 1495 z późn. zm.);
  • określenie rynku docelowego dla wyniku przeprowadzonych prac przedwdrożeniowych;
  • skład zespołu projektowego;
  • planowaną ścieżkę i formę komercjalizacji;
  • kosztorys Projektu;
  • okres realizacji Projektu z terminem zakończenia nie dłuższym niż do 30 listopada bieżącego roku kalendarzowego;
  • opis rozwiązania technicznego, stanowiącego wynik badań naukowych, prac rozwojowych lub know-how, którego dotyczy Projekt.

Ocenę formalną zgłoszenia przeprowadza Wirtualny Akcelerator Komercjalizacji Politechniki Białostockiej.

Zespół projektowy, jaki może przystąpić do konkursu, to taki, w skład którego wchodzi co najmniej 2 osoby spośród pracowników badawczych, badawczo-dydaktycznych lub inżynieryjno-technicznych Politechniki Białostockiej. Ponadto w skład zespołu projektowego mogą wchodzić doktoranci, studenci oraz pracownicy dydaktyczni z Uczelni Partnerskich. W skład zespołu projektowego mogą również wchodzić osoby niezwiązane z Uczelnią Partnerską stosunkiem pracy, których udział jest niezbędny do realizacji zadań projektowych, pod warunkiem przeniesienia autorskich praw majątkowych oraz praw własności przemysłowej na Uczelnię Partnerską, w której zatrudniony jest Lider Zespołu.

W ramach Konkursu oferowane jest wsparcie realizacji prac przedwdrożeniowych i innych działań zmierzających do skomercjalizowania przedmiotu zgłoszenia, w tym podniesienie jego poziomu gotowości technologicznej – Zespoły Projektowe mogą skorzystać ze wsparcia finansowego pozwalającego na prowadzenie prac przedwdrożeniowych, w szczególności dodatkowych testów laboratoryjnych, analiz i ekspertyz zmierzających do dostosowania wyników prac badawczych do potrzeb rynku oraz kosztów związanych z ochroną własności intelektualnej, w szczególności zmierzających do uzyskania ochrony przemysłowej.

W ramach dostępnego budżetu finansowane są:

  • wynagrodzenia pracowników Zespołu Projektowego; wysokość wynagrodzeń będzie określana według obowiązujących regulaminów i zasad u Organizatora, przy czym środki przeznaczone na wynagrodzenia nie mogą przekroczyć 30 % maksymalnej kwoty dofinansowania;
  • wydatki na zakup wyposażenia laboratoryjnego o wartości jednostkowej nie większej niż 7 500 zł;
  • zakupy materiałów i surowców;
  • usługi badawcze, ekspertyzy, analizy i raporty niezbędne do prawidłowej realizacji Projektu;
  • koszty krajowych i zagranicznych podróży służbowych osób zaangażowanych w realizację Projektu;
  • wydatki na ochronę przedmiotów własności przemysłowej i doradztwo w zakresie ochrony własności intelektualnej, wraz z opłatami za zgłoszenia przedmiotów własności przemysłowej.

Wydatki ponoszone w ramach Projektu są realizowane w Politechnice Białostockiej.

Alokacja środków finansowych przeznaczonych na realizację konkursu w 2024 roku wynosi 300 000 złotych brutto (słownie: trzysta tysięcy złotych), z możliwością jej zwiększenia pod warunkiem dostępności środków na ten cel.