Dr Magdalena Czerwińska na stażu badawczym w Politechnice Białostockiej

Pani dr Magdalena Maria Czerwińska z Politechniki Lubelskiej odbyła w okresie od 15 maja do 14 czerwca 2023 r. staż badawczy na Wydziale Inżynierii Zarządzania Politechniki Białostockiej. Opiekunem stażu ze strony Politechniki Białostockiej była prof. dr hab. inż. Joanna Ejdys.

W obszarze zainteresowań badawczych dr Magdaleny Czerwińskiej są zastosowania nowoczesnych technologii (w tym AI) w diagnostyce medycznej oraz ocena społecznej akceptacji takich rozwiązań.

Badaczka jest związana z Katedrą Ekonomii i Zarządzania Gospodarką Wydziału Zarządzania Politechniki Lubelskiej. Współpracę naukową nawiązała ze specjalistami Międzynarodowej Katedry Logistyki i Inżynierii Usług na Wydziale Inżynierii Zarządzania Politechniki Białostockiej.

W czasie swojego międzyuczelnianego stażu badawczego w ramach konkursu „PO SĄSIEDZKU – międzyuczelniane staże badawcze”, będącego częścią zadania zleconego Ministra Edukacji i Nauki pn. „Politechniczna Sieć VIA CARPATIA im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego”, rozwijała temat badawczy: akceptacja medycznych systemów diagnostycznych wykorzystujących algorytmy sztucznej inteligencji.

31 maja 2023 r. na Wydziale Inżynierii Zarządzania Politechniki Białostockiej odbyło się seminarium naukowe, na którym stażystka wygłosiła wykład dotyczący realizowanej problematyki badawczej. W ramach stażu przeprowadzono również wspólne badania związane z wybraną problematyką. W tym celu opracowano narzędzie badawcze w postaci autorskiego kwestionariusza ankiety. Następnie zrealizowano badania na grupie 1063 respondentów – pacjentów.

Do rezultatów międzyuczelnianego stażu badawczego należą:

1. wspólny artykuł autorstwa prof. dr hab. inż. Joanny Ejdys i dr Magdaleny Czerwińskiej pt. Artificial Intelligence (AI) in Medical Diagnostics: Social Attitude of Poles oraz jego prezentacja na międzynarodowej konferencji naukowej Future of Information and Communication Conference (FICC) 2024 (saiconference.com), która odbyła się w dniach 4-5 kwietnia 2024 roku w Berlinie. Artykuł uzyskał nagrodę Best Poster Award konferencji FICC2024;
  2. publikacja ww. artykułu w materiałach konferencyjnych w serii Springer “Lecture Notes in Networks and Systems” i zgłoszenie go do Web of Science, SCOPUS, INSPEC, WTI Frankfurt eG, zbMATH i SCImago. Artificial Intelligence (AI) in Medical Diagnostics: Social Attitude of Poles | SpringerLink;
  3. publikacja artykułu naukowego pt. Social Acceptance of application artificial intelligence (AI) for improving medical service diagnostics w czasopiśmie Human Technology (po akceptacji do druku; 140 pkt zgodnie z aktualnym wykazem czasopism sporządzonym i udostępnionym przez ministra właściwego ds. edukacji i nauki);
  4. przyjęcie abstraktu pt. Understanding patient attitudes towards the use of AI in medical diagnosis using Necessary Conditions Analysis na międzynarodową konferencję European Conference on Innovation & Entrepreneurship (ECIE), która odbędzie się w dniach 26 – 27 września 2024 w Paryżu.

Uzyskane efekty stażu są przykładem dobrej współpracy pomiędzy badaczami obu uczelni oraz istotnym elementem w rozwoju kariery naukowej, zarówno stażystki, jak i opiekuna stażu.

Staż dr Magdaleny Czerwińskiej w Politechnice Białostockiej został zrealizowany w ramach konkursu „PO SĄSIEDZKU – międzyuczelniane staże badawcze” ”, ogłoszonego przez uczelnie partnerskie: Politechnikę Białostocką, Politechnikę Lubelską i Politechnikę Rzeszowską, w ramach zadania zleconego przez Ministra Edukacji i Nauki pn. Politechniczna Sieć VIA CARPATIA im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego. Konkurs kierowany był do naukowców posiadających co najmniej stopień doktora, którzy planowali odbycie stażu badawczego w jednej z uczelni wchodzących w skład Sieci Via Carpatia, mających na celu rozpoczęcie lub kontynuację badań.

Nabór wniosków do trzeciej edycji konkursu „PO SĄSIEDZKU – międzyuczelniane staże badawcze” trwa do 30 kwietnia 2024 roku.

Opracowały: Joanna Ejdys, Magdalena Czerwińska

Fot. Joanna Ejdys / PB