Znamy potrzeby przedsiębiorców w zakresie usług B+R. Raporty Politechnicznej Sieci VIA CARPATIA

Raporty Politechnicznej Sieci Via Carpatia

W ramach Politechnicznej Sieci VIA CARPATIA Politechnika Białostocka przeprowadziła badania ankietowe wśród podlaskich przedsiębiorstw oraz opracowała raporty, które identyfikują ich potrzeby oraz plany współpracy z Uczelnią w zakresie wspólnych prac badawczo-rozwojowych. Zespół pod przewodnictwem dr. hab. inż. Sławomira Obidzińskiego, prof. PB z Wydziału Budownictwa i Nauk o Środowisku Politechniki Białostockiej przygotował dokumenty w ramach Działania 9. „Komercjalizuj z sąsiadem”. 

 

Jednym z celów Politechnicznej Sieci VIA CARPATIA jest stworzenie mapy potrzeb przedsiębiorstw w zakresie wspólnych projektów B+R oraz wzmacnianie powiązań i rozwój współpracy ze środowiskiem biznesu.

Badania przeprowadzone przez nasz zespół pozwoliły poznać oczekiwania i plany firm z Podlasia w zakresie współpracy i komercjalizacji badań naukowych. Wyniki zostały zawarte w raportach, które opracowali: dr hab. inż. Sławomir Obidziński, prof. PB z Wydziału Budownictwa i Nauk o Środowisku, Tomasz Stypułkowski, Prezes Zarządu Instytutu Innowacji i Technologii Politechniki Białostocka oraz doktorant mgr Dariusz Surel.

W/w zespół badawczy opracował pytania ankiet przeprowadzonych w IV kwartale 2022 roku oraz zmodernizowanych i przeprowadzonych w formie elektronicznej w I i IV kwartale 2023 roku. W badaniu przeprowadzonym w 2023 r. wzięło udział 75 przedsiębiorstw reprezentujących różne branże, m.in. CHM, Klaster Obróbki Metali, Kompania Piwowarska, Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Sokółce, PGE Dystrybucja SA Odział Białystok, TenderHut SA, STEKOP SA. i inne.

Najliczniejszą grupę stanowiły przedsiębiorstwa o mieszanym profilu działalności, najmniej było firm handlowych. Zdecydowana większość przedsiębiorstw zadeklarowała, iż działa na skalę międzynarodową, najmniej było firm o zasięgu lokalnym. W przeprowadzonym badaniu dominowały przedsiębiorstwa zatrudniające od 50 do 249 pracowników.

Co ciekawe, analiza pierwszej grup ankiet pokazała, że potencjał Uczelni oraz możliwości i formy współpracy z nią, nie są powszechnie znane w środowisku biznesu. Badania wskazały także inny istotny fakt – przedsiębiorstwa oczekują bardziej rynkowej oferty usług oraz wspólnej odpowiedzialności za proces badawczy.

Pytania dotyczyły zarówno obecnej współpracy z uczelniami wyższymi w zakresie projektów B+R finansowanych ze środków własnych oraz zewnętrznych, komercjalizacji wyników badań, dzielenia się zasobami, wsparcia branżowego, jak i przyszłych obszarów współpracy w zakresie tworzenia nowych produktów/usług/technologii, podnoszenia kompetencji pracowników, procesu świadczenia usług w różnych dziedzinach przemysłu czy rolnictwa.

 

Raport z badań w ramach Politechnicznej Sieci VIA CARPATIA 2024 r. – pobierz dokument (PDF, 2 MB, otworzy się w nowej karcie)

Raport z badań w ramach Politechnicznej Sieci VIA CARPATIA 2023 r. –  pobierz dokument (PDF, 2 MB, otworzy się w nowej karcie)

Raport z badań w ramach Politechnicznej Sieci VIA CARPATIA 2022 r. – pobierz dokument (PDF, 2 MB, otworzy się w nowej karcie)