Wyniki kwalifikacji do II etapu konkursu „Wschodzący Innowatorzy” Politechnicznej Sieci VIA CARPATIA

II edycja konkursu Wschodzący Innowatorzy, grafika, II etap

Przed nami kolejny etap konkursu „Wschodzący Innowatorzy” Politechnicznej Sieci VIA CARPATIA!

29 grudnia 2023 r. komisja konkursowa ogłosiła listę zespołów zakwalifikowanych do II etapu zmagań uczniów szkół ponadpodstawowych z Podlasia.

11 drużyn będzie walczyło o laury i nagrody, realizując praktyczne zadania zgłoszone przez firmy z różnych branż. Wyniki konkursu poznamy w czerwcu!

Komisja konkursowa, w skład której wchodzą wytypowani nauczyciele akademiccy Politechniki Białostockiej oraz przedstawiciele regionalnych organizacji z otoczenia społeczno-gospodarczego, miała trudny orzech do zgryzienia. Przed podjęciem decyzji eksperci pozyskali wstępne opinie od przedsiębiorców oraz instytucji, których zadania uczniowie wybrali do opracowania. Spośród 21 zgłoszonych zadań – 8 otrzymało zielone światło do realizacji w kolejnym etapie konkursu. Niektóre drużyny zaproponowały różne rozwiązania tego samego problemu, więc zapowiada się naprawdę ciekawie, tym bardziej, że firmy z Podlasia przedstawiły tematy, które wymagały naprawdę kreatywnego i praktycznego podejścia młodych innowatorów. Część z nich ma szansę na wdrożenie!

Oto lista zespołów zakwalifikowanych do II etapu:

• VI Liceum Ogólnokształcące im. Króla Zygmunta Augusta w Białymstoku

Zespół: Mateusz Czarnowicz, Jakub Szerszeń, Wojciech Zakrzewski

Opiekun: Mirosława Biegluk

Zadanie: Tester siły sygnału radiowego różnych technologii komórkowych

Firma: AquaRD Sp. z o.o.

• II Liceum Ogólnokształcące im. Anny Sapiehów Jabłonowskiej w Białymstoku

Zespół: Kacper Popko, Karolina Marcinkiewicz, Maja Kucikowicz

Opiekun: Mateusz Karanowski

Zespół: Piotr Łukowski, Samuel Szymański, Gabriel Roszkowski

Zadanie: Opracowanie aplikacji administracyjno-komunikacyjnej firmy Danwood

Firma: Danwood S.A.

Zespół: Tomasz Tur, Michał Sobolewski, Mateusz Kużelewski

Zadanie: Tester polaryzacji cewek zapłonowych

Firma: SMP Poland Sp. z o.o.

Zespół: Łukasz Bagieński, Artur Bancarewicz

Opiekun: Katarzyna Łogwiniuk

Zadanie: Opracowanie stanowiska do stacjonarnych badań przekładni

Firma: SaMASZ Sp. z o.o.

• Technikum Programistyczne INFOTECH

Zespół: Wiktor Grochowski, Valentin Banobre-Kalinowski, Jakub Dominik Kamiński

Opiekun: Katarzyna Janewicz

Zadanie: Opracowanie innowacyjnej platformy edukacyjnej z elementami dziennika elektronicznego

Firma: Incepton Sp. z o.o.

Zespół: Jakub Polański, Patryk Charmuszko, Aleksander Jaroszewicz

• Technikum Programistyczne INFOTECH

Zespół: Marcin Turecki, Rafał Krystek, Filip Kackielo

Opiekun: Dariusz Matysiuk

Zadanie: Tester siły sygnału radiowego różnych technologii komórkowych

Firma: AquaRD Sp. z o.o.

• ALO Politechniki Białostockiej

Zespół: Adam Piekutowski, William Zagórecki, Martyna Strapczuk

Opiekun: Grzegorz Nowik

• ALO Politechniki Białostockiej

Zespół: Paweł Kossakowski

Opiekun: Grzegorz Nowik

Zadanie: Koncepcja zgrzewarki do filamentów (termoplastów do technologii druku 3D FDM)

Firma: Trójwymiarowi.pl s.c.

• Zespół Szkół Technicznych im. Gen. Władysława Andersa w Białymstoku

Zespół: Mateusz Masełbas, Piotr Leoniuk, Szymon Oleksiuk

Opiekun: Krzysztof Borkowski

Zadanie: Zaprojektowanie i wykonanie skutera z drewna o napędzie elektrycznym

Firma: MAD Adam Zdanowicz

Jakie wyzwania czekają na drużyny wybrane do kolejnego etapu konkursu?

• W II etapie zespoły realizują zadania konkursowe, wykorzystując infrastrukturę przedsiębiorstwa, które zgłosiło wybrane przez zespół zadanie oraz laboratoria Politechniki Białostockiej (udostępnione w konwencji Smart Education).
  • Następnie, zespoły przesyłają szczegółowy opis rozwiązania zadania konkursowego w formularzu  „Opis rozwiązania zadania konkursowego” – pobierz plik

Rozwiązanie należy przesłać do 3 czerwca 2024 r. drogą elektroniczną na adres Organizatora: komercjalizacja.viacarpatia@pb.edu.pl

• 18 czerwca 2024 r. rozpoczyna się III etap konkursu. Zespoły prezentują autorskie rozwiązanie zadania konkursowego przed komisją konkursową.
  • 25 czerwca 2024 r. odbywa się uroczyste ogłoszenie wyników konkursu oraz wręczenie nagród.

Gratulujemy młodym innowatorom i czekamy na niezwykle innowacyjne rozwiązania zadań konkursowych!

Konkurs „Wschodzący Innowatorzy” jest organizowany w ramach „Działania 8. BIZNAK – Rozwijanie i wspieranie aktywności komercjalizacyjnej uczniów szkół ponadpodstawowych”, które polega na wdrożeniu programu wychwytywania talentów praktycznych u uczniów szkół ponadpodstawowych, poprzez zlecanie im rozwiązywania konkretnych problemów technicznych, funkcjonalnych, czy technologicznych zgłaszanych przez przedsiębiorstwa. Konkurs jest realizowany we współpracy ze szkołami ponadpodstawowymi i przedsiębiorstwami z regionu VIA CARPATIA, obejmującego województwa: podlaskie, lubelskie i podkarpackie.

W bieżącej edycji konkursu 11 przedsiębiorstw oraz 2 spółdzielnie mieszkaniowe zgłosiły 21 zadań praktycznych dla uczniów.

Regulamin, dokumenty oraz szczegóły na stronie konkursu