W ramach działania 4 obszaru Kształcenia Politechnicznej Sieci Via Carpatia zostało zorganizowane 10 października 2023r. spotkanie podsumowujące Targi Pracy Politechniki Białostockiej oraz debata na temat partnerstwa Uczelni i biznesu.
W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele blisko 80 wystawców Targów Pracy Politechniki Białostockiej, gdzie w Centrum Nowoczesnego Kształcenia, w gronie biznesu, praktyków HR, przedstawicieli instytucji związanych z rynkiem pracy oraz świata nauki, szukaliśmy odpowiedzi na istotne pytania: Jak będzie wyglądał świat pracy w najbliższych latach? Jakie działania będą kluczowe dla przedsiębiorców i uczelni i które zadecydują o wspólnym sukcesie? Jakiego wsparcia od uczelni wyższych oczekują pracodawcy? I jakiej współpracy z przedsiębiorcami potrzebują uczelnie wyższe?
Poruszono także kwestie ważne dla otoczenia społeczno-gospodarczego oraz środowiska akademickiego min.: wpływ rewolucji technologicznej na rynek pracy, naukę i kształcenie, zawody i kompetencje przyszłości, wymiana doświadczeń i dobrych praktyk w zakresie współpracy, omówiono nowe wyzwania, oczekiwania i szanse na dalszy rozwój partnerstwa, a także wskazano bariery i pole do ich niwelowania.
Prelegentami w debacie byli:
- Prorektor ds. Studenckich Politechniki Białostockiej – dr hab. inż. Jarosław Szusta, prof. PB
- Przewodniczący Samorządu Studentów Politechniki Białostockiej – Adrian Twardowski
- Przedstawiciele świata biznesu:
- Wspólnik z firmiy ELEM – Emil Bursiewicz
- Dyrektor Personalny z firmie Unibep S.A. – Aneta Andruszkiewicz
- Administrative Manager z firmy LBPro z o.o. – Karolina Muras-Olesiewicz
Debatę zorganizowano w ramach zadania zleconego pn. „Politechniczna Sieć VIA CARPATIA im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego” w ramach Działania 4. Szkoła twórczego działania.
(jd)