Szkolenia dla kadry akademickiej w ramach Politechnicznej Sieci VIA CARPATIA

Szkolenia dla kadry akademickiej w ramach Politechnicznej Sieci VIA CARPATIA

Politechniczna Sieć VIA CARPATIA to platforma współpracy, rozwijania talentów, zdobywania wiedzy i podnoszenia jakości edukacji. To wielowymiarowa przestrzeń korzyści dla uczniów, przedsiębiorców, naukowców, ale również nauczycieli. Dla tej ostatniej grupy – kadry akademickiej przygotowaliśmy coś wyjątkowego! Pracownicy reprezentujący uczelnie partnerskie mogli wziąć udział w trzydniowych szkoleniach z zakresu: kontroli stresu, emisji głosu, ergonomii pracy przy komputerze oraz oddechu. W spotkaniach, które odbywają się w dniach 18-20 września 2023 r. w Supraślu uczestniczy 40 osób z 3 uczelni. Gospodarzem jest Politechnika Białostocka.

 

Szkolenia odbywające się w ramach Politechnicznej Sieci VIA CARPATIA mają wymiar praktyczny, integrują środowisko akademickie i wzmacniają wysokie standardy kształcenia, które realizują Politechniki: Białostocka, Lubelska oraz Rzeszowska. 

– Cieszymy się bardzo, że możemy gościć wykładowców z zaprzyjaźnionych uczelni. Wszystkim nam zależy na wysokiej jakości kształcenia studentów, dlatego też spotkania w ramach Politechnicznej Sieci VIA CARPATIA są szczególnie istotne. Wymiana naszych doświadczeń z pewnością przyczyni się do jeszcze większego zaangażowania w doskonalenie systemu kształcenia – wyjaśnia dr hab. Agnieszka Dardzińska-Głębocka, prof. PB Prorektor ds. Kształcenia w Politechnice Białostockiej, która odpowiada za koordynację działań w obszarze kształcenia w naszej uczelni.

Więcej: Działania wspierające współpracę w ramach konkursu „PO SĄSIEDZKU – międzyuczelniane staże badawcze”

 

Celem szkoleń jest wymiana doświadczeń w zakresie kompetencji zawodowych nauczyciela, budowania relacji i pracy w zespole oraz metod i technik wspomagających realizację zajęć dydaktycznych.

Pierwszego dnia odbyły się praktyczne warsztaty, które stanowiły S.O.S dla naszych nerwów. Emocje wzbudziły zajęcia dotyczące kontroli stresu, które wymagały rozwiązywania konkretnych problemów. Zajęcia były prowadzone w grupach i łączyły pracowników różnych uczelni.

– W ramach szkolenia odbyły się wykłady i praktyczne warsztaty pod nazwą „Jak kontrolować stres?”. Zajęcia poprowadziła dr Joanna Szydło z Wydziału Inżynierii Zarządzania Politechniki Białostockiej. Dużym zainteresowaniem cieszyły się zajęcia w grupach, które analizowały konkretne przykłady. Uczestnicy dowiedzieli się m.in. jak radzić sobie ze stresem swoim, ale równocześnie uwzględniając sytuacje stresujące członków zespołu współpracującego z nami, jak stres może wpływać na nasze postrzeganie otoczenia oraz jak może wpływać na sposób podejmowania decyzji. Wykładowcy otrzymali użyteczne podpowiedzi, jak kontrolować tego tupu sytuacje, aby nie potęgować sytuacji stresogennych – podsumowuje pierwszy dzień dr hab. inż. Jolanta Piekut, prof. PB z Wydziału Budownictwa i Nauk o Środowisku, Koordynator działania projektowego realizowanego w Politechnice Białostockiej.

Z pewnością wyjątkowym wydarzeniem były warsztaty z impostacji głosu (emisji głosu) prowadzone przez aktorów z Teatru Wierszalin, którzy tak jak nauczyciele pracują „głosem”.

– Połączenie różnych technik oddychania i odpowiedniego używania strun głosowych jest istotnym aspektem pracy kadry akademickiej w odniesieniu do profilaktyki naszego zdrowia. Było wiele pytań, dużo przykładów oraz dyskusji i cennych wskazówek, które możemy wykorzystać w pracy zawodowej, a także w życiu codziennym – mówi dr hab. inż. Jolanta Piekut, prof. PB, zapowiadając przy okazji równie ciekawe tematy, które przygotowaliśmy dla uczestników ostatniego dnia.

20 września uczestnicy poznają techniki oddychania i wykorzystania oddechu do poprawy samopoczucia. Dlaczego to takie istotne?

– Oddychanie to nie tylko dostarczanie tlenu do organizmu, ale również doskonały sposób na zrelaksowanie się i odprężenie, obniżenie napięcia oraz wyciszenie – mówi Koordynator działania. Zajęcia będzie prowadził dr Piotr Klimowicz, Kierownik Studium Wychowania Fizycznego i Sportu Politechniki Białostockiej.

Trzydniowe spotkanie w Supraślu zakończymy niezwykłą atrakcją! Specjalnie dla uczestników naszego wydarzenia aktorzy Teatru Wierszalin wystąpią ze spektaklem, który odbędzie się w pięknym otoczeniu –  Muzeum Ikon w Supraślu.

Szkolenia w ramach Politechnicznej Sieci VIA CARPATIA były objęte rejestracją. Liczba zainteresowanych, którzy wyrazili chęć udziału świadczy o tym, jak potrzebne są takie praktyczne warsztaty. W planach jest więc organizacja kolejnych tego typu spotkań.

Materiały szkoleniowe ze spotkań, które odbyły się w dn. 18-20 września 2023 r. w Supraślu udostępniamy na stronie:

„Ergonomia pracy przy komputerze i tablicy. Siła oddechu” / dr Piotr Klimowicz, Studium Wychowania Fizycznego – POBIERZ PLIK (PDF, 2 MB, otworzy się w nowej karcie) 

„Jak kontrolować stres? „Bez”stresowe życie zawodowe” / dr Joanna Szydło / Wydział Inżynierii Zarządzania – POBIERZ PLIK (PDF, 2 MB, otworzy się w nowej karcie)

 

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z dwóch pierwszych dni szkoleń dla kadry akademickiej: 

(mz)