Uczniowie III LO w Białymstoku na zajęciach z chemii realizowanych w ramach programu „Z technikum na Politechniki”

Uczniowie III LO na zajęciach w ramach Politechnicznej Sieci Via Carpatia

To już ostatnie w tym kwartale zajęcia laboratoryjne na Wydziale Budownictwa i Nauk o Środowisku, które odbywają się w ramach programu „Z technikum na Politechniki”, realizowanego przez Politechniczną Sieć VIA CARPATIA.

Tym razem odwiedziła nas młodzież z klasy o profilu biologiczno-chemicznym z III Liceum Ogólnokształcącego w Białymstoku. W zajęciach w laboratorium wzięło udział 30 osób.

 

W Katedrze chemii, biologii i biotechnologii jest realizowany program zajęć dla szkół średnich, które odbywają się w ramach Politechnicznej Sieci Via Carpatia. Na naszą uczelnię przyjeżdżają uczniowie z różnych szkół z całego regionu – techników, liceów. Pokazujemy młodzieży pracę w laboratorium i  często jest to ich pierwszy kontakt z pracą laboratoryjną, odczynnikami – mówi dr hab. Mariola Samsonowicz, prof. PB z Wydziału Budownictwa i Nauk o Środowisku Politechniki Białostockiej.

Uczniowie z województwa podlaskiego przez kilka miesięcy korzystali z zajęć w laboratoriach naszej uczelni, utrwalając wiedzę z zakresu biologii, chemii oraz biotechnologii. Gościliśmy zarówno klasy o profilach matematyczno-fizycznych, informatycznych, jak i ogólnych. Zainteresowanie taką formą zdobywania praktycznej wiedzy było ogromne. Większość nauczycieli ze szkół, które nas odwiedzają, podkreślają nowoczesny charakter naszej infrastruktury.

– Takie zajęcia to super okazja, by uczniowie samodzielnie eksperymentowali w świetnie wyposażonym laboratorium pod opieką wspaniałej kadry, i mogli zobaczyć, jak wygląda Politechnika Białostocka od środka. Być może część osób wybierze się tutaj na studia – przekonywała opiekunka grupy uczniów z III LO, pani Marta Gierasimiuk. – Takie zajęcia to też forma uzupełnienia i poszerzenia wiedzy, ponieważ młodzież bierze udział w doświadczeniach, jakie realizuje zgodnie z programem nauczania.

Młodzież z liceum, któremu patronuje K.K. Baczyński wzięła udział w zajęciach chemicznych z zakresu analizy białek oraz grup funkcyjnych w związkach organicznych. Uczniowie przeprowadzili też proste ćwiczenia dotyczące analizy kationów, czy soli.

Mimo, że w tym kwartale zajęcia dobiegły końca, to uczniowie, którzy chcieliby poznać bliżej potencjał Politechniki i czerpać wiedzę od naszych wykładowców, mogą skorzystać z programu „Z technikum na Politechniki” w nowym roku szkolnym.

– Program jest przedłużony na następny kwartał, szkoły otrzymają informacje o możliwościach odbycia zajęć. Spodziewamy się dużego zainteresowania. Mamy tak bardzo szeroki wachlarz ćwiczeń, że każdy znajdzie coś dla siebie – podsumowuje dr hab. Mariola Samsonowicz, prof. PB, dodając, że istnieje możliwość realizacji zajęć dostosowanych do konkretnego zapotrzebowania szkoły.

Program „Z technikum na Politechniki” jest realizowany w ramach „Politechnicznej sieci VIA CARPATIA im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego” w obszarze kształcenia, za który odpowiada Politechnika Białostocka. Celem jest zacieśnianie współpracy z regionalnymi szkołami ponadpodstawowymi, w szczególności technikami. Uczelnie Partnerskie należące do Sieci podejmują działania wspólnie z Kuratorium Oświaty i organami prowadzącymi w ramach programu Zintegrowanej Strategii Umiejętności.

Więcej o programie „Z technikum na Politechniki” w serwisie Politechnicznej Sieci VIA CARPATIA.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z wizyty uczniów z III Liceum Ogólnokształcącego w Białymstoku:

(mz)