„Z technikum na Politechniki” – kolejne działanie Politechnicznej Sieci VIA CARPATIA

Uczniowie XIII LO w Białymstoku w laboratoriach PB_ Program "Z technikum na Politechniki"

W ramach Politechnicznej Sieci VIA CARPATIA uruchomiliśmy program „Z technikum na Politechniki”, który jest adresowany do uczniów szkół średnich, nie tylko o profilu technicznym.

Uczniowie z województwa podlaskiego mogą korzystać z zajęć w laboratoriach naszej uczelni, utrwalając wiedzę z zakresu biologii, chemii oraz biotechnologii.

Zajęcia w ramach programu „Z technikum na Politechniki” trwają w naszej uczelni już kolejny miesiąc. W samym kwietniu przeprowadzono około 20 godzin lekcyjnych dla szkół średnich z Białegostoku oraz całego województwa. W planach jest realizacja kolejnych 60 godzin zajęć. Spodziewamy się uczniów m.in. z Suchowoli, Augustowa, Grajewa, Bielska Podlaskiego.

11 maja 2023 r. gościliśmy uczniów z XIII Liceum Ogólnokształcącego w Białymstoku, którzy odbywali zajęcia na Wydziale Budownictwa i Nauk o Środowisku Politechniki Białostockiej. Pod okiem naszych wykładowców, młodzież zaznajomiła się z następującymi zagadnieniami: spektrofotometryczne oznaczanie zawartości żelaza w wodach, wykrywanie jonów w wodzie oraz pomiar SEM ogniwa Daniella w zależności od stężenia elektrolitów. Uczniowie mogli poznać potencjał naszej uczelni, zobaczyć, jak wygląda nauka w jej nowoczesnych laboratoriach oraz uzupełnić, czy też utrwalić swoją wiedzę z zakresu biologii, chemii i biotechnologii

W ramach Politechnicznej Sieci VIA CARPATIA i działania „Z technikum na Politechniki” zaproponowaliśmy uczniom szkół ponadpodstawowych udział w zajęciach laboratoryjnych. W ramach naszych ćwiczeń zapewniamy uczniom szeroki wachlarz zajęć praktycznych. Są to zajęcia, które dotyczą programów realizowanych w czasie ich nauki w szkole średniej, ale także daleko wykraczających poza ten program. Nasi, mam nadzieję, przyszli studenci mogą zaznajomić się z nowymi technikami laboratoryjnymi służącymi do oznaczania jakościowej i ilościowej zawartości niektórych ważnych związków z próbek różnego pochodzenia, które są wykorzystywane w chemii, biologii i biotechnologii – wyjaśnia dr hab. Mariola Samsonowicz, prof. PB z Wydziału Budownictwa i Nauk o Środowisku Politechniki Białostockiej i dodaje, że zajęcia cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem.

Ogromną wartością tych spotkań jest to, że uczniowie samodzielnie wykonują doświadczenia i mogą się poczuć, jak studenci naszej uczelni. Taka forma z pewnością pomoże im podjąć decyzję dotyczącą wyboru kierunku studiów. To także znakomity sposób na przybliżenie oferty edukacyjnej Wydziału Budownictwa i Nauk o Środowisku oraz studiów na kierunkach takich, jak inżynieria środowiska, czy też biotechnologia. Rekrutacja na studia I. stopnia startuje 1 czerwca 2023 r. Pełna oferta kierunków studiów dostępna jest na stronie dla kandydatów.

Moi uczniowie generalnie lubią eksperymentować. Bardzo chętnie wychodzimy albo na kampus, albo właśnie na Politechnikę Białostocką, gdzie byliśmy również w zeszłym roku na zajęciach warsztatowych. To jest taka młodzież, która już widziała probówki, zlewki, wie o co chodzi. Oni nie boją się takich zajęć, ich to pasjonuje. A zajęcia, jak dzisiejsze warsztaty, to na pewno jest praktyczna nauka chemii. Dzięki temu będą mieli okazję przeprowadzić własnoręcznie eksperymenty, zobaczyć, jak to działa. Mam nadzieję, że trafią na Politechnikę Białostocką po skończeniu nauki w szkole średniej – wypowiada się z entuzjazmem Pani Dorota Mironiuk, opiekun uczniów klas I. oraz II. o profilu biologiczno-chemicznym z XIII Liceum Ogólnokształcącego z Białegostoku, mieszczącego się w Zespole Szkół Ogólnokształcących Mistrzostwa Sportowego im. M. Konopnickiej.

A co o zajęciach myślą sami uczniowie? Co im dały warsztaty z naszymi naukowcami? Spotkaliśmy się z bardzo pozytywnymi opiniami. Każdy wyniósł z zajęć coś innego.

Podczas zajęć mierzyliśmy prąd zależnie od stężenia elektrolitów, siarczanu cynku, miedzi oraz z użyciem klucza elektrolitycznego wodorotlenku potasu. Dzięki tym zajęciom przypomniałem sobie w praktyczny sposób, jak przeprowadzać takie doświadczenie w laboratorium – mówił Oliwier Zawadzki po zajęciach z pomiaru SEM ogniw Daniella.

Z kolei, jego koleżanka Daria, która brała udział w zajęciach z oznaczania żelaza w wodzie, zwróciła uwagę na tak ważne aspekty lekcji, jak poznanie chemicznej terminologii i pracę na profesjonalnym sprzęcie. Co było dla niej szczególnie ważne – zobaczyła, jak wygląda praca w laboratorium.

Braliśmy udział w wykrywaniu i oznaczaniu jonów w wodzie poprzez metodę miareczkowania oraz mierzyliśmy twardość wody. Dowiedzieliśmy się dużo na temat wody i że może się ona różnić twardością. Pierwszy raz robiliśmy takie rzeczy, ale podobało nam się i ogólnie było super – jednogłośnie stwierdziły pasjonatki chemii ­– Julia Kiszycka oraz Anna Chodorowska.

Program „Z technikum na Politechniki” jest realizowany w ramach „Politechnicznej sieci VIA CARPATIA im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego” w obszarze kształcenia, za który odpowiada Politechnika Białostocka. Celem jest zacieśnianie współpracy z regionalnymi szkołami ponadpodstawowymi, w szczególności technikami. Uczelnie Partnerskie należące do Sieci podejmują działania wspólnie z Kuratorium Oświaty i organami prowadzącymi w ramach programu Zintegrowanej Strategii Umiejętności.

Więcej o programie „Z technikum na Politechniki” w serwisie Politechnicznej Sieci VIA CARPATIA.

O tym, dlaczego warto wziąć udział w zajęciach – mówi dr hab. Mariola Samsonowicz, prof. PB z Wydziału Budownictwa i Nauk o Środowisku Politechniki Białostockiej. Obejrzyjcie wideo!

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z wizyty uczniów XIII LO w Białymstoku:

(mz)