Znamy wyniki kwalifikacji do etapu II. konkursu „Wschodzący Innowatorzy”

II etap konkursy Wschodzący Innowatorzy

Przed nami kolejny etap konkursu „Wschodzący Innowatorzy”! 17 marca 2023 r. komisja konkursowa ogłosiła listę zespołów zakwalifikowanych do II. etapu zmagań uczniów szkół ponadpodstawowych z Podlasia.

8 drużyn będzie walczyło o laury i nagrody, realizując praktyczne zadania dla firm z branży energetycznej, e-commerce, czy dla parku narodowego.

Wyniki konkursu poznamy w czerwcu!

Komisja konkursowa, w skład której wchodzą wytypowani nauczyciele akademiccy Politechniki Białostockiej oraz przedstawiciele regionalnych organizacji z otoczenia społeczno-gospodarczego, miała trudny orzech do zgryzienia. Przed podjęciem decyzji eksperci pozyskali wstępne opinie od przedsiębiorców oraz instytucji, których zadania zostały wybrane spośród 19 zgłoszonych do konkursu. Firmy z Podlasia przedstawiły problemy, które wymagały naprawdę kreatywnego i praktycznego podejścia młodych innowatorów. Część z nich ma szansę na wdrożenie!

Oto lista zespołów zakwalifikowanych do II. etapu:

• Zespół Szkół Mechanicznych w Łapach

Zespół: Maja Aleksandra Grochowska, Nikola Więcko, Tomasz Płoński

Opiekun: Marcin Więcko

Zadanie: Opracowanie koncepcji innowacyjnej rozdzielnicy stacyjnej niskiego napięcia

Firma: Energy Nortle Sp. z o.o.

• ALO Politechniki Białostockiej

Zespół: Oliwia Perkowska, Aleksandra Gil, Piotr Bakun

Opiekun: Hubert Anisimowicz

Zadanie: Opracowanie mobilnej platformy wykorzystywanej do rekreacyjnego wędkowania przez osoby z niepełnosprawnością ruchową

• ALO Politechniki Białostockiej

Zespół: Ewa Karp, Michał Łukaszuk, Konrad Olifier

Opiekun: Grzegorz Nowik

Zadanie: Opracowanie rękawicy z sensorem

• VI LO w Białymstoku

Zespół: Wojciech Zakrzewski, Stanisław Reut-Jaworowski, Jakub Szerszeń

Opiekun: Mirosława Biegluk

Zadanie: Nextplease – skup książek

Firma: Glosel sp. z o.o. sp.k.

• Technikum Programistyczne INFOTECH

Zespół: Maciej Brzozowski, Adrian Butwiłowski, Sebastian Ostrowski

Opiekun: Agnieszka Bańkowska

Zadanie: e-Bookshelf

Firma: Glosel sp. z o.o. sp.k.

• Technikum Programistyczne INFOTECH

Zespół: Maciej Jakubowicz, Kamil Aleksandrowicz, Filip Kubajewski

Opiekun: Mariusz Kruszewski

Zadanie: Aplikacja wspierająca pobieranie danych z urządzeń IoT

Firma: Aquard Sp. z o.o.

• III LO w Białymstoku

Zespół: Maja Kalicka, Karolina Fiedorczuk

Opiekun: Izabela Kondraciuk

Zadanie: Opracowanie koncepcji maszyny do usuwania nasion roślin z dolnej części spodni i podeszwy butów

Instytucja: Białowieski Park Narodowy

• Zespół Szkół Mechanicznych w Białymstoku

Zespół: Kacper Tywonek, Michał Michalczuk, Adrian Mierzwiński

Opiekun: Artur Woroniecki

Zadanie: Przyszłość a wykrywanie udaru

Firma: Instytut Innowacji i Technologii PB

Jakie wyzwania czekają na drużyny wybrane do kolejnego etapu konkursu?

• W II. etapie zespoły realizują zadania konkursowe, wykorzystując infrastrukturę przedsiębiorstwa, które zgłosiło wybrane przez zespół zadanie oraz laboratoria Politechniki Białostockiej (udostępnione w konwencji Smart Education).
  • Następnie, zespoły przesyłają szczegółowy opis rozwiązania zadania konkursowego w formularzu „Opis rozwiązania zadania konkursowego” – pobierz dokument

Rozwiązanie należy przesłać do 10 czerwca 2023 r. drogą elektroniczną na adres Organizatora: komercjalizacja.viacarpatia@pb.edu.pl.

• 20 czerwca 2023 r. rozpoczyna się III. etap konkursu. Zespoły prezentują autorskie rozwiązanie zadania konkursowego przed komisją konkursową.
  • 27 czerwca 2023 r. odbywa się uroczyste ogłoszenie wyników Konkursu oraz wręczenie nagród.

Gratulujemy młodym innowatorom i czekamy na super rozwiązania zadań konkursowych!

Konkurs „Wschodzący Innowatorzy” jest organizowany w ramach „Działania 8. BIZNAK – Rozwijanie i wspieranie aktywności komercjalizacyjnej uczniów szkół ponadpodstawowych”, które polega na wdrożeniu programu wychwytywania talentów praktycznych u uczniów szkół ponadpodstawowych, poprzez zlecanie im rozwiązywania konkretnych problemów technicznych, funkcjonalnych, czy technologicznych zgłaszanych przez przedsiębiorstwa. Konkurs jest realizowany we współpracy ze szkołami ponadpodstawowymi i przedsiębiorstwami z regionu VIA CARPATIA, obejmującego województwa: podlaskie, lubelskie i podkarpackie.

W bieżącej edycji trzynaście przedsiębiorstw zgłosiło 17 zadań praktycznych, a ponadto 2 zadania zostały zgłoszone przez Białowieski Park Narodowy oraz Biebrzański Park Narodowy.