Europejski Instytut Innowacji i Technologii

logo eiit

Europejski Instytut Innowacji i Technologii (European Institute of Innovation and Technology – EIT) ma na celu zwiększenie zdolności Europy do innowacji, która odgrywa coraz większą rolę w gospodarce opartej na wiedzy.

Europa stoi przed poważnym wyzwaniem w zakresie innowacji, w których pomimo doskonałej bazy badawczej, dynamicznych firm i ogromnego potencjału intelektualnego, dobre pomysły są zbyt rzadko są zamieniane na nowe produkty i usługi.

Europejski Instytut Innowacji i Technologii został powołany, aby wyprzedzać pojawiające się wyzwania społeczne i proponować rozwiązania i produkty, które zaspokoją oczekiwania i potrzeby konsumentów.

Współczesna Europa boryka się z wieloma słabościami strukturalnymi, słabym wzrostem gospodarczym, odpływem utalentowanych naukowców, niewystarczającym poziomem prywatnych inwestycji w badania.

Szczególnym zadaniem EIT jest integracja szkolnictwa wyższego i przedsiębiorczości z badaniami naukowymi i innowacjami, jako elementów jednego łańcucha innowacyjnego w Unii i poza nią, co powinno prowadzić m.in. do intensywniejszego wprowadzania na rynek innowacyjnych usług, produktów i procesów.

Trójkąt wiedzy

EIT tworzy „trójkąt wiedzy”  łącząc biznes, edukację i badania, ułatwia powstawanie dynamicznych partnerstw transsektorowych.  W tym celu powołano Wspólnoty Wiedzy i Innowacji (Knowledge and Innovation Communities – KIC), które wspierają rozwój innowacyjnych produktów i usług oraz szkolą nową generację przedsiębiorców.